Przenośny monitor poziomu dwutlenku węgla w otoczeniu. Stosowany jest tam, gdzie wymagane jest dokładne określenie stężenia CO2. Model ten jest ulepszoną wersją modelu AURATON MG116. Jest wyposażony w gniazdo bateryjne dzięki czemu możliwa jest ciągła kontrola stężenia CO2 podczas zaników napięcia zasilającego.
Monitor wyposażony został w przydatne funkcje pozwalające na sprawdzanie minimalnego i maksymalnego stężenia CO2 od ostatniego załączenia, wyzwolenie alarmu po przekroczeniu nastawionego poziomu stężenia CO2 , kontrolę poziomu dwutlenku węgla i temperatury z ostatnich 24 godzin w odstępach co 30 minut (48 pomiarów/dobę). Wynik pomiaru stężenia dwutlenku węgla wykorzystywany jest do zarządzania systemem wentylacyjnym.
Mierniki używane są w mieszkaniach oraz budownictwie indywidualnym dla utrzymania zdrowego klimatu w pokojach dziennych czy sypialniach. Wykorzystywany także w szkołach, biurach, salach konferencyjnych, halach wystawowych, ogrodnictwie, hodowli zwierząt i przemyśle.
- Dokładny pomiar zawartości CO2 w powietrzu
- Duży i czytelny wyświetlacz
- Łatwa obsługa
- Alarm dźwiękowy
- Pomiar temperatury powietrza
Dane techniczne
Zakres pomiaru | 0 – 3000 ppm (ang. parts per million) |
Dokładność wskazań | 1ppm w zakresie 0-1000ppm, 5ppm w zakresie 1000-2000ppm, 10ppm w zakresie 2000-3000ppm |
Dokładność pomiaru | ±50ppm lub ±5% |
Powtarzalność wskazań | ±20ppm |
Zależność wskazań od temperatury |
±0,1% na 1°C lub ±2ppm na 1°C w zależności, która wartość jest większa, badane przy 25°C |
Zależność wskazań od ciśnienia |
0,13% na 1 mmHg (skorygowane przez ustawienie wysokości nad poziomem morza) |
Czas uruchomienia | <60s (mierzone przy 22°C) |
Zakres pomiaru | 0°C – 50°C |
Dokładność wskazań | 0,1°C |
Dokładność pomiaru | ±1°C (1,5°C jeśli urządzenie znajduje się w strumieniu powietrza) |
Bateryjne | 4x bateria LR6 AA (80 godzin) |
Zewnętrzne | 6V DC, 0.3A |
Temperatura pracy | 0°C – 50°C, wilgotność względna 0-95% (bez kondensacji) |
Temperatura przechowywania |
-20°C – 60°C |
Wymiary i waga | 24.3x81.1x165 mm, 73g z bateriami |
Pliki do pobrania
- INSTRUKCJA OBSŁUGI MONITOR AURATON (2.1 MB)
Ten produkt nie ma jeszcze opinii
aby wystawić opinię.
Rozwijające się w niesamowitym tempie nowoczesne technologie na dobre weszły do przestrzeni naszego życia. Możemy z nich korzystać w wielu różnych dziedzinach: niektóre zostały opracowane z myślą o rozrywce, inne dla usprawnienia wykonywania codziennych czynności, jeszcze inne w celu redukcji kosztów eksploatacji domu czy mieszkania. Innowacyjne rozwiązania z zakresu inteligentnej automatyki domowej oferuje m.in. polska marka Auraton. Jest to dynamicznie rozwijająca się rodzinna firma z branży systemów na miarę nowoczesnego budownictwa, z ogromnym potencjałem rozwoju na rynkach zagranicznych. Na bogate portfolio marki Auraton składają się produkty z zakresu systemów grzewczych, oświetlenia, regulatorów temperatury oraz sterowników do pomp. Po produkty Auraton chętnie sięgają profesjonaliści, jak i amatorzy. W dzisiejszym artykule zaprezentujemy przegląd najciekawszych rozwiązań do zarządzania temperaturą w domu za pomocą sterowników marki Auraton.
Sterownik temperatury Auraton 2005 RTH
Sterowniki Auraton to jedne z najczęściej wybieranych urządzeń służących do zarządzania temperaturą w pomieszczeniach mieszkalnych. Bezprzewodowy sterownik Auraton 2005 RTH został wyposażony w czytelny wyświetlacz LCD, dzięki czemu możemy na bieżąco monitorować pracę urządzenia. Ustawienia regulatora można wygodnie zmieniać za pomocą mikroprzełączników umieszczonych na przedniej płycie panelu (znajdują się pod przesuwaną pokrywką). Model posiada przekaźnik umożliwiający bezprzewodową komunikację między urządzeniami. W celu wymiany baterii wystarczy zdjąć pokrywkę z przedniej płyty sterownika. Dla prawidłowego działania urządzenie należy zamontować w odpowiednim miejscu. Zaleca się montaż na wewnętrznej ścianie budynku, w miejscu ze swobodną cyrkulacją powietrza. Należy unikać miejsc bezpośrednio nasłonecznionych. Regulator Auraton 2005 RTH można zakupić łącznie z odbiornikiem Auraton RTH bądź zakupić obydwa urządzenia osobno.
Sterownik przewodowy Auraton 2025
Prosty w budowie, a zarazem niezwykle funkcjonalny regulator temperatury z podświetlanym wyświetlaczem LCD umożliwiający zarządzanie 7 programami z możliwością niezależnej konfiguracji. Przewodowy sterownik Auraton 2025 pozwana na ustawienie 4 różnych temperatur: dziennej, nocnej, urlopowej i przeciwzamrożeniowej, co znacznie ułatwia zarządzanie domowym systemem ogrzewania. Dodatkowo sterownik Auraton 2025 został wyposażony w licznik czasu pracy urządzenia grzewczego. To doskonałe rozwiązanie dla osób oszczędnych, które poszukują niedrogiego, prostego w obsłudze sterownika z rozbudowanym trybem urlopowym.
Sterownik pokojowy Auraton 2025 RTH
Bezprzewodowy termostat pokojowy Auraton 2025 RTH to nowsza wersja popularnego modelu Auraton 2005 TX Plus. Urządzenie posiada duży, trzykolorowy wyświetlacz z podświetlaniem, dostosowany do pracy w słabo oświetlonych pomieszczeniach. Sterownik Auraton 2025 RTH jest termostatem nowej generacji, wyposażonym w usprawniony system oszczędzania energii oraz licznik czasu pracy urządzenia grzewczego. W przypadku tego modelu mamy możliwość korzystania aż z 10 niezależnych programów, w tym 7 z możliwością modyfikacji przez użytkownika. Posiada rozbudowany tryb urlopowy.
Sterownik bezprzewodowy Auraton 2030 RTH
Nowoczesny, bezprzewodowy regulator temperatury z możliwością ustawienia 8 niezależnie konfigurowanych temperatur w ciągu doby. Pozwala precyzyjnie dostosować temperaturę do określonej pory dnia. Dzięki unowocześnionemu interfejsowi sterownik Auraton 2030 RTH umożliwia bardzo dokładne ustalenie planu pracy urządzenia grzewczego, a co za tym idzie bardziej ekonomiczne zarządzanie ogrzewaniem budynku. Model został wyposażony w opcję konfiguracji temperatury ręcznej, urlopowej i przeciwzamrożeniowej. Sterownik bezprzewodowy Auraton 2030 RTH zbudowano w oparciu o zaawansowany mikroprocesor. Starannie dopracowany układ elektroniczny zapewnia wolną od zakłóceń komunikację między nadajnikiem i odbiornikiem.
Dom to miejsce, w którym cała rodzina powinna czuć się bezpiecznie. Ochrona naszego dobytku nie może ograniczać się jednak wyłącznie do metod eliminujących możliwość włamania lub kradzieży. Złodzieje to nie jedyne zagrożenie czyhające na nasze domostwa, dlatego kiedy mówimy o bezpieczeństwie należy wziąć pod uwagę również inne nieprzewidziane zdarzenia – przede wszystkim te związane z pożarem, zalaniem i ulatnianiem się gazu. Aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i swoim bliskim warto sięgnąć po sprawdzone rozwiązania z zakresu inteligentnej automatyki domowej. Jednym z nich są nowoczesne czujniki gazu.
Gaz – niewidzialne zagrożenie
Wyposażając się w odpowiednie narzędzia możemy skutecznie ograniczyć ryzyko nieszczęśliwego wypadku. Chcąc poszerzyć zakres bezpieczeństwa możemy zastosować wiele rozmaitych rozwiązań: zamontować alarm, wstawić drzwi antywłamaniowe czy zainstalować czujniki ruchu. Są jednak takie zagrożenia, których nie widać i nie słychać. Jednym z nich jest ulatniający się gaz. Instalacje gazowe wciąż są w Polsce bardzo popularne. Korzystają z nich zarówno mieszkańcy bloków, jak i posiadacze domów jednorodzinnych. Instalacje na gaz są najczęściej stosowane do centralnego ogrzewania, kuchenki lub pieca. Ze względów bezpieczeństwa administrator budynku lub właściciel nieruchomości zobowiązany jest co najmniej raz do roku przeprowadzać gruntowny przegląd instalacji. Kontrola pozwala wykryć ewentualne nieszczelności i zapobiec poważniejszej awarii. Należy jednak pamiętać, że ulatniającego się gazu możemy w ogóle nie wyczuć. Gaz ziemny ma co prawda swój specyficzny zapach, jednak w słabo wentylowanych pomieszczeniach, w których przenika się wiele różnych zapachów, może on być praktycznie niewyczuwalny. Przewidzenie wszystkich potencjalnych zagrożeń nie w każdym przypadku jest możliwe, dlatego dla własnego bezpieczeństwa warto wyposażyć się w dodatkowe możliwości ochrony. W tym celu można zastosować na przykład inteligentne czujniki gazu.
Czujnik gazu – czym jest i jak działa
Ulatniający się gaz stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Wdychanie go może doprowadzić do zatrucia. Jeśli instalacja jest nieszczelna, domownicy przebywający w zamkniętych pomieszczeniach narażeni są na wręcz śmiertelne zagrożenie. Czasami gaz może wydzielać się tak długo, że byle iskra może doprowadzić do wybuchu. Aby przeciwdziałać takim wypadkom zaleca się instalację specjalnych urządzeń chroniących przed skutkami wycieków gazu. Zadanie czujnika gazu polega na monitorowaniu stężenia tej substancji w powietrzu oraz – w przypadku przekroczenia dopuszczalnej normy – uruchomieniu alarmu ostrzegającego domowników przed występującym zagrożeniem. Dzięki temu możemy w porę odłączyć dopływ gazu i wezwać stosowne służby w celu naprawy usterki. Działanie detektora gazu jest możliwe dzięki znajdującemu się w nim półprzewodnikowi (najczęściej jest to dwutlenek cyny). Element ten, wchodząc w reakcję z ulatniającą się substancją, zmienia swoje właściwości przewodzenia prądu, dzięki czemu uruchomiony zostaje sygnał ostrzegawczy.
Rodzaje detektorów gazu
W ofercie producentów urządzeń z zakresu inteligentnej automatyki domowej możemy odnaleźć wiele rozmaitych wariantów czujników gazu. Pod względem sposobu zasilania detektory dzielimy na przewodowe (wymagające podpięcia do sieci elektrycznej) oraz bezprzewodowe (zasilane na baterie). Jedną z ciekawszych opcji są także specjalne czujniki elektryczno-bateryjne, które mogą działać nawet po odłączeniu od zasilania (np. na skutek awarii czy przerwy w dostawie prądu). Niektóre detektory mają funkcję czasowego wyłączania alarmu – urządzenie pracujące w tym trybie nadal monitoruje otoczenie, lecz nie wysyła alarmów (wyjątkiem są sytuacje, gdy ponadnormatywne stężenie gazu utrzymuje się dłużej). Czujnik gazu zintegrowany z centralnym systemem zarządzania domowymi instalacjami może – oprócz wysłania sygnału alarmowego – podjąć także inne działania. Na rynku dostępne są detektory potrafiące na przykład samodzielnie włączyć wentylację, co powoduje „wyciągnięcie” gazu z pomieszczenia.
Sposób montażu detektora gazu
Czujniki gazu zaleca się instalować we wszystkich pomieszczeniach, w których mogłyby pojawić się ewentualne nieszczelności oraz obowiązkowo w kuchni i łazience. Detektor gazu najlepiej zamontować na wysokości głowy (150-180 cm nad ziemią). Wyjątek stanowi sypialnia, w której czujnik instalujemy na wysokości około 70 cm.
Jaki czujnik gazu wybrać?
Zakup detektora gazu to niewielki wydatek, który naprawdę może uratować życie domowników. Taki czujnik powinien znaleźć się na wyposażeniu każdego domu czy mieszkania – zwłaszcza, że możemy zakupić go w każdym markecie budowlanym czy ofercie większości sklepów internetowych z inteligentną automatyką. Wybierając czujnik gazu warto zwrócić uwagę na to, czy dane urządzenie posiada odpowiednie certyfikaty. Zakup takiego czujnika nie powinien sprawić nam żadnych problemów, ponieważ modele dopuszczone do sprzedaży w Polsce muszą być zgodne z unijnymi dyrektywami w zakresie bezpieczeństwa pracy.