Bezpieczeństwo w domu to nie tylko system antywłamaniowy czy solidne drzwi. To także dbanie o zdrowie i życie członków rodziny na co dzień. Jednym z jej przejawów jest montaż czujników gazu i czadu. Dlaczego to takie ważne?
Dlaczego gaz i tlenek węgla mogą być niezdrowe?
Zarówno tlenek węgla, czyli czad, jak i gaz mogą niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie. O ile gaz w odpowiednim stężeniu jest wyczuwalny, o tyle już czad jest substancją zupełnie bezbarwną i bezwonną. Do tego gaz jest bardzo łatwopalny – do jego zapłonu może dojść nawet w przypadku zapalenia źródła światła, a nie tylko otwartego ognia. Jednak najczęstszym problemem powodowanym w przypadku ulatniania się gazu czy tlenku węgla jest zatrucie.
Nawet niewielkie podtrucie może spowodować trwałe uszkodzenie zdrowia. Do zatrucia tlenkiem węgla najczęściej dochodzi poprzez uszkodzenie instalacji kominowych oraz rozszczelnienie urządzeń grzewczych. Zbyt mała ilość tlenu doprowadzana do komory spalania sprawia, że zamiast dwutlenku węgla powstaje tlenek węgla. Oddychanie, nawet przez krótką chwilę, powietrzem zawierającym czad skutkuje niedotlenieniem układu nerwowego i układu naczyniowo-sercowego. Zatrucie objawia się bólami głowy, wymiotami, a nawet omdleniem, bezdechem i zatrzymaniem akcji serca.
Także zatrucie gazem jest bardzo niebezpieczne. Jego przyczyną jest najczęściej użytkowanie instalacji, urządzeń gazowych i narzędzi niesprawnych technicznie lub w sposób niezgodny z przeznaczeniem, bądź warunkami określonymi przez producenta oraz niepoddawanych okresowym kontrolom. Pierwsze objawy zatrucia to łzawienie, światłowstręt i pieczenie oczu, kaszel i kichanie. Czasem można zbagatelizować te objawy, jednak kolejne, takie jak duszność czy piekący ból w klatce piersiowej, powinien w nas obudzić czujność.
W przypadku zaobserwowania takich objawów niezwłocznie wyjdźmy z pomieszczenia i zadzwońmy po pogotowie oraz służby ratownicze (pogotowie gazowe lub/i straż pożarną).
Jak się bronić?
Aby mieć absolutną pewność, że w pomieszczeniu nie pojawi się groźna dla zdrowia lub życia i ilość tlenku węgla lub gazu, warto zamontować elektroniczne detektory. Poprawnie zamontowane i zasilane są jedynym sposobem wykrycia ulatniającego się niebezpiecznego gazu. W sprzedaży są dostępne czujniki czadu przystosowane do współpracy z systemami alarmowymi oraz autonomiczne działające niezależnie od nich.
Gdzie należy umieścić czujniki?
Czujnik czadu powinien być umieszczony na ścianie, najlepiej na wysokości głowy. Czad jest nieco lżejszy od powietrza, zbiera się więc go najwięcej pod sufitem. Czujnik należy zamontować w pobliżu urządzeń, które mogą wytworzyć tlenek węgla. Najczęściej czujniki znajdują się w kotłowniach, łazienkach i kuchniach z gazowym podgrzewaniem wody, pomieszczeniach z kominkiem, garażach lub innych pomieszczeniach z piecykiem gazowym czy piecami kaflowymi.
Podobnie jest z czujnikiem gazowym – jego montaż powinien być w każdym pomieszczeniu, w którym dysponujemy urządzeniem zasilanym na gaz. Montujemy go na ścianie pod sufitem do 5 m od urządzenia. Czujnik reaguje już na 15% stężenie gazu. Jest to dolna graniczna wartość wybuchowości gazu. Dobrym pomysłem jest także montaż czujki w garażach użytkowanych przez samochody zasilane LPG.
Czujnik wbudowany w system alarmowy
Niektóre czujniki tlenku węgla są bezpośrednio połączone z systemem alarmowym. Jest takie kompleksowe rozwiązanie jest bardzo wygodne, ale należy pamiętać, że w podczas wystąpienia awarii systemu lub braku prądu taki czujnik nie zadziała poprawnie. W takich przypadkach leniej sprawdzają się autonomiczne czujniki, które są na baterie. Nie musimy się martwić o rozładowanie akumulatorka – każdy z czujników posiada sygnał informujący o rozładowaniu się baterii. Detektory podłączone do systemu alarmowego odznaczają się wysoką czułością oraz sprawnością. W wielu przypadkach centrala zostaje wyposażona w moduł GSM i automatycznie powiadamia o zagrożeniu poprzez np. wiadomość SMS.