Dlaczego ogrzewanie nie działa?
Nie zawsze brak prądu jest równoznaczny z brakiem ogrzewania. Czasem kotłownia, która dostarcza ciepło, nadal działa. Jednak czasem nie. Do tego osoby posiadające w mieszkaniu ogrzewanie na gaz także mogą mieć problemy z zimnymi grzejnikami – wraz z brakiem prądu nie działa elektronika sterująca urządzeniami. Jeśli jednak prąd jest, to trzeba poszukać innej przyczyny zimna w pokojach. Może to być niezamarznięcie rurki grzejnika, awaria sprzętu (pompy, podajnika paliwa, sterownika), awaria sieci ciepłowniczej lub gazowej czy choćby brak opału.
Jak zmniejszyć utratę ciepła?
Pierwsze, co możemy zrobić w przypadku braku ogrzewania i prądu, to odpowiednio się ubrać. Zazwyczaj w ciągu kilku godzin prąd zostaje przywrócony, więc sytuację możemy ze spokojem przeczekać. Pamiętajmy, że ubieranie „na cebulkę” jest znacznie skuteczniejsze.
Jeśli brak ogrzewania przypada na noc, ubierzmy się do spania także cieplej. Zwykłą kołdra potrafi dobrze ogrzać nawet jeśli w pomieszczeniu jest 15 stopni Celsjusza. W przypadku dłuższej przerwy w dostawie ciepła można przeznaczyć jedno pomieszczenie w domu do przebywania w nim i jak najlepiej je zaizolować od wewnątrz. Same wydychanie powietrza i przebywanie osób o temperaturze ciała 36,6 generuje trochę ciepła. Nie uszczelniajmy jednak kratek wentylacyjnych. Zbyt duże tężenie dwutlenku węgla jest gorsze niż wychłodzenie.
Jak ogrzać pokój bez prądu?
Najprostszym sposobem na ogrzanie pokoju w przypadku braku prądu elektrycznego jest skorzystanie z innego źródła energii. Przede wszystkim można używać ogrzewania z otwartym płomieniem gazowym. Do wyboru mamy palniki kuchenki gazowej, kuchenki turystycznej lub specjalne piecyki na butlę gazową i biokominki. Jednak trzeba być ostrożnym: wprawdzie ciepło zostanie we wnętrzu, ale palnik zużyje cały tlen w pomieszczeniu i istnieje możliwość uduszenia się. Aby używać ogrzewania gazowego, trzeba zadbać o dobrą wentylację pomieszczenia.
W pomieszczeniach, które posiadają odpowiedni komin, można pokusić się o zamontowanie kominka lub kozy. Kominy wentylacyjne nie nadają się do odprowadzania gorących spalin z kominka czy pieca.
Brak prądu i ogrzewania najlepiej zastąpi agregat prądotwórczy. Nie tylko z jego pomocą odzyskamy prąd – więc w wielu przypadkach także ogrzewanie jeśli problemem jest np. niedziałający sterownik junkersa – ale także efektem ubocznym działania agregatu jest wydzielane ciepło. Żeby było jeszcze ciepłem spaliny wydostające się z agregatu można przepuścić przez grzejnik, dzięki czemu będzie on grzał. Spaliny musimy wypuścić na zewnątrz pomieszczenia.