Jedną z najważniejszych kwestii dla właścicieli domów jednorodzinnych jest ich ogrzewanie. Pomimo wielu dostępnych rozwiązań drugą – zaraz po piecach węglowych – najczęściej wybieraną metodą ogrzewania nadal jest w Polsce ogrzewanie gazowe. Technologia ta uchodzi za ekonomiczną i przyjazną dla środowiska. Kotły gazowe nie emitują tak dużo zanieczyszczeń jak węglowe, a ich obsługa nie powoduje problemów. Największą trudność sprawia zazwyczaj wybór odpowiedniego urządzenia. W znalezieniu idealnego pieca gazowego pomogą ci nasze wskazówki.
Dlaczego warto wybrać piec gazowy do domu?
Piece gazowe są podstawowym źródłem ciepła w wielu polskich domach. Ze względu na mniejszą dostępność sieci gazowej na terenach wiejskich metoda ta dominuje w miastach. Kotły na gaz najczęściej są montowane w nowych budynkach. Ogrzewanie domu gazem ma szereg zalet. Po pierwsze, generuje ono znacznie niższe koszty niż chociażby w przypadku ogrzewania domu prądem. Pomimo podwyżek gaz ziemny wciąż jest w miarę tani, zwłaszcza jeśli porównamy go do innych paliw. Po drugie, nowoczesne kotły gazowe są bardzo łatwe w obsłudze, a większość z nich jest w pełni zautomatyzowana. Ze względu na nieduże rozmiary można je umieścić w dowolnym pomieszczeniu w domu. Idealnym miejscem do montażu pieca gazowego jest łazienka. Współcześnie urządzenia te są wyposażone w szereg użytecznych funkcji. Ciekawą innowacją jest na przykład możliwość sterowania piecem gazowym przez Internet. Kotły gazowe spalają paliwo wyjątkowo efektywnie. Niektóre z nich, na przykład modele kondensacyjne, uzyskują sprawność pracy nawet powyżej 100%. Ogrzewanie gazowe jest uważane za ekologiczne, ponieważ charakteryzuje się niższą emisją szkodliwych substancji do środowiska w porównaniu do innych paliw kopalnych. Jest to więc rewelacyjna alternatywa dla innych metod stosowanych od lat. Kolejną kwestią wartą wspomnienia jest fakt, iż przy ogrzewaniu kotłem gazowym nie trzeba magazynować opału (piec podłączamy bezpośrednio do instalacji), a samo spalanie jest „czyste”: nie ma popiołu i pyłu węglowego.
Jakie rodzaje pieców gazowych wyróżniamy?
Na rynku dostępne są różne typy pieców gazowych przeznaczonych do montażu w łazience. Ze względu na sprawność wyróżnia się kotły tradycyjne oraz kondensacyjne, charakteryzujące się bardzo wysoką sprawnością przekraczającą 100%. Piece gazowe możemy również podzielić na jedno- i dwufunkcyjne. Kocioł gazowy dwufunkcyjny służy do ogrzewania wody w kaloryferach, ale zapewnia też ciepłą wodę w kranie. Za ogrzewanie wody odpowiada tu wymiennik płytowy zamontowany bezpośrednio w urządzeniu. Piec gazowy jednofunkcyjny również skutecznie nagrzewa wodę użytkową oraz tę płynącą w instalacji grzewczej, jednak jest ona ogrzewana w odrębnym elemencie kotła zwanym podgrzewaczem.
Wybór pieca gazowego do łazienki – jakie kryteria zastosować?
Piece gazowe można z powodzeniem stosować zarówno w domach jednorodzinnych, jak i mieszkaniach w blokach czy kamienicach. Wybierając kocioł na gaz należy przede wszystkim określić zapotrzebowanie na ciepło. Jest ono zależne m.in. od wielkości obiektu oraz funkcji, jaką ma pełnić urządzenie, tzn. czy ma ogrzewać wyłącznie wodę użytkową, czy również tę w instalacji grzewczej. Wybierając urządzenie dobrze jest uwzględnić także moc kotła oraz dopasować go do liczby domowych punktów poboru wody.
Piec gazowy a bezpieczeństwo
Współczesne piece gazowe są nie tylko bardzo wydajne, ale i bezpieczne. Urządzenia z zamkniętą komorą spalania nie korzystają z naturalnej wentylacji domowej: powietrze jest do nich doprowadzane przez komin powietrzno-spalinowy. Dzięki temu tlenek węgla nie ma szans dostać się do pomieszczeń. Jeśli chcemy mieć pełną ochronę przed zagrożeniem w postaci zatrucia dobrym pomysłem może być zainwestowanie w specjalny detektor gazu ziemnego.
Przeczytaj też:
Wszystko co musisz wiedzieć o bezprzewodowych czujnikach gazu
Jaki sterownik do pieca gazowego?
Jak ustawić sterownik do pieca dwufunkcyjnego?