- Regulator RT-08G TATAREK BUFOR - SOLAR WOOD LINE 1 + Przepustnica powietrza 120 Ø (ZRT8G1-WL1-BUF-SOL)
Gwarancja: 2 lata
Koszty dostawy:
- Wysyłka zagraniczna 110.00 zł brutto
MIKROPROCESOROWY REGULATOR TEMPERATURY RT-08G TATAREK BUFOR - SOLAR WOOD LINE 1 jest regulatorem sterującym obiegiem grzewczym z wyświetlaczem graficznym, w którym źródłem ciepła jest kominek z płaszczem wodnym i którego praca regulowana jest za pomocą przepustnicy powietrza kontrolującej proces spalania.
Zestaw sterujący z wyświetlaczem graficznym do kominków z płaszczem wodnym. Obsługuje trzy pompy, w tym jedną pompę ładującą bufor BUF z pozycji kominka, jedną pompę ładującą zbiornik z pozycji kolektora solarnego KSL oraz jedną pompę CO rozprowadzającą czynnik grzewczy z bufora do grzejników. Płynnie steruje przepustnicą doprowadzającą powietrze do paleniska. Posiada trzy czujniki temperatury.
Podstawową funkcją regulatora jest utrzymanie temperatury w płaszczu wodnym kominka na zadanym poziomie, realizowane przez odpowiednie uchylenie przepustnicy doprowadzającej powietrze do komory spalania, w zależności od temperatury zmierzonej w płaszczu wodnym.
Do podstawowych funkcji tego regulatora należy także całkowicie automatyczna obsługa trzech pomp na podstawie osobnych nastaw temperatury dla każdej z nich. Praca przepustnicy realizowana jest na podstawie porównania temperatury zadanej przez użytkownika z realną temperaturą panującą w płaszczu kominka i w zależności od różnicy tych temperatur jest odpowiednio przymykana lub otwierana. W jednym cyklu pracy przepustnica uchyla/przymyka się o 10% (100% - to pełne otwarcie przepustnicy). Każdorazowe załączenie pracy przepustnicy jest sygnalizowane zapaleniem odpowiedniej kontrolki na panelu sterującym.
Zanik napięcia w sieci energetycznej lub wyłączenie regulatora z sieci powoduje ustawienie przepustnicy w stanie pełnego zamknięcia i tym samym odcięcie dopływu powietrza do komory spalania.
Regulator ten jest kolejnym opracowaniem przeznaczonym do obsługi kominków z płaszczem wodnym, który dodatkowo rozszerza możliwości jak najbardziej efektywnego wykorzystania ciepła pozyskanego w trakcie korzystania z tego typu układu grzewczego.
Zastosowano w nim funkcję trybu „letniego”, która pozwala na obsługę w sezonie letnim wyłącznie pompy ładującej zasobnik buforowy BUF, bez konieczności pracy pompy CO obsługujących instalację grzewczą.
W regulatorze tym wykorzystany został podświetlany wyświetlacz Graficzny, podający czytelne dane dotyczące aktualnej pracy regulatora, jak i funkcji użytkowych podlegających zmianom.
Wyposażenie regulatora obejmuje również alarmy sygnalizujące uszkodzenie któregoś z czujników temperatury oraz alarm sygnalizujący przegrzanie wody w instalacji, co oprócz sygnałów dźwiękowych oraz świetlnych skutkuje załączeniem pracy ciągłej pomp oraz całkowitym zamknięciem przepustnicy w celu doprowadzenia do bezpiecznego wygaszenia paleniska.
Podobnie jak w pozostałych modelach oferowanych przez firmę TATAREK do tego typu zastosowań, posiada on także alarm zapobiegający zamarzaniu instalacji. Sterownik wyposażony jest standardowo w przekaźnik bez napięciowy który może być wykorzystany do połączenia z np.piecem gazowym w celu wyłączenia go gdy kominek przejmuje funkcję grzania lub z dodatkową pompą, zaworem itp.
Ten produkt nie ma jeszcze opinii
aby wystawić opinię.
Kominek w domu to marzenie wielu osób. Bijące z niego ciepło sprzyja odprężeniu i dodaje wnętrzom niezwykle przytulnego charakteru. Jednak kominek to nie tylko piękna dekoracja, lecz także świetny sposób na tanie i przyjemne ogrzewanie domu. Ten klimatyczny dodatek może pełnić funkcję głównego lub dodatkowego źródła ciepła w budynku. By móc w pełni wykorzystać walory płynące z ogrzewania kominkowego warto zastosować specjalne regulatory usprawniające pracę całej instalacji. W dalszej części artykułu prezentujemy najważniejsze dane na temat sterowników do kominków z płaszczem wodnym.
Zalety ogrzewania kominkowego
Skuteczność i efektywność ogrzewania kominkowego sprawia, że takie rozwiązanie cieszy się coraz większą popularnością wśród polskich inwestorów. Budowa w domu kominka służącego jako źródło ciepła to dla wielu osób wyjątkowo kusząca opcja. Oprócz połączenia walorów użytkowych i estetycznych kominków domowych warto zwrócić uwagę również na takie aspekty, jak:
-
ogrzewanie kominkowe jest niezależne od zewnętrznych dostaw energii,
-
awaria jednego elementu nie powoduje unieruchomienia całego systemu,
-
palenie drewnem jest mniej szkodliwe dla środowiska niż palenie węglem,
-
eksploatacja kominków jest tania.
Kominek może być wykorzystywany zarówno do ogrzewania pomieszczeń, jak i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. W jaki sposób? O tym poniżej.
Rodzaje wkładów kominkowych: kominki powietrzne i z płaszczem wodnym
Planując montaż kominka w domu warto wybrać takie rozwiązanie, które będzie jak najlepiej dopasowane do naszych potrzeb. Najważniejsza decyzja dotyczy sposobu planowanej eksploatacji. Instalując kominek mamy do wyboru kilka różnych możliwości. Na sam początek musimy zdecydować, czy ma on pełnić wyłącznie funkcję dekoracyjną, czy też służyć jako źródło ogrzewania. Druga z wymienionych funkcji może być realizowana na dwa sposoby: kominek może nagrzewać wodę w grzejnikach C.O. lub rozprowadzać ciepłe powietrze kanałami wentylacyjnymi. Do podgrzewania wody w instalacji centralnego ogrzewania służą specjalne kominki z płaszczem wodnym, wyposażone we wkład zawierający wymiennik ciepła. Działanie takiego systemu jest nieco podobne do układów z kotłem grzewczym: podgrzana przez wymiennik ciepła woda krąży po instalacji i rozgrzewa grzejniki pokojowe. Kominek z płaszczem wodnym może być wykorzystywany także do przygotowywania ciepłej wody użytkowej – w przeciwieństwie do kominka powietrznego służącego wyłącznie do ogrzewania pomieszczeń. Kominek z wkładem powietrznym ogrzewa powietrze, które – dzięki sile grawitacji lub systemowi nadmuchowemu – jest następnie dystrybuowane po domu. Taki sposób rozprowadzania ciepła jest nazywany DGP (dystrybucja gorącego powietrza). Jeśli nie zależy nam na tym, by kominek pełnił rolę głównego źródła ciepła, lecz chcemy go używać jedynie od czasu do czasu do dogrzania pomieszczeń, możemy sięgnąć po kominek gazowy. To bardzo komfortowe rozwiązanie: nie musimy kontrolować procesu spalania, dokładać drewna ani przeznaczać osobnego miejsca na składowanie opału. Niewątpliwą zaletą kominków gazowych jest łatwość użytkowania. Należy jednak pamiętać, że – choć kominki gazowe prezentują się bardzo realistycznie – nadal jest to tylko pewna imitacja tradycyjnych palenisk.
Sterowniki do kominków z płaszczem wodnym
Nowoczesny kominek z płaszczem wodnym może być z powodzeniem wykorzystywany do rozprowadzania ciepła po całym domu. Przy jego pomocy można ogrzać naprawdę spore powierzchnie nawet w wyjątkowo chłodne dni. Dla prawidłowej pracy instalacji wyposażonej w kominek z płaszczem wodnym niezbędne są specjalne systemy sterujące. Ich zadaniem jest optymalizacja pracy danego urządzenia poprzez reagowanie na zadane zdarzenia. Nowoczesna automatyka sterująca znacznie ułatwia obsługę kominków z płaszczem wodnym. Wygodna obsługa palenisk zintegrowanych z regulatorami to jednak nie jedyna zaleta takich rozwiązań. Odpowiednio dobrane sterowniki do kominków zapewniają ekonomiczną pracę instalacji, a tym samym umożliwiają znacznie efektywniejsze wykorzystanie ciepła wytworzonego w palenisku. Większa efektywność pracy kominka przekłada się na mniejsze zużycie drewna, co pozwala znacznie zredukować koszty ogrzewania. Do sterowania instalacją wyposażoną we wkłady wodne służą specjalne sterowniki do kominków z płaszczem wodnym. Są to zaawansowane układy elektroniczne pozwalające zarówno na obsługę paleniska, jak i współpracujących z nim podzespołów. Podstawową funkcją sterowników do kominków z płaszczem wodnym jest zarządzanie pracą przepustnicy regulującej dopływ powietrza do komory spalania. Odpowiada za to mikroprocesor stanowiący integralny element regulatora. Dzięki kontrolowanemu działaniu przepustnicy możliwe jest utrzymanie odpowiedniej temperatury spalania. Sterowniki do kominków pełnią także inne ważne funkcje, m.in. zabezpieczają układ grzewczy przez przegrzaniem i zamarznięciem. Takie urządzenia zapewniają energooszczędność i bezpieczeństwo użytkowania oraz wydłużają żywotność wkładu kominkowego.
Jak zadbać o kominek?
Wiele czynników wpływa na jakość palenia w kominku. Zacznijmy zatem od podstaw – w kominku przede wszystkim nie należy palić czymkolwiek. Spalanie śmieci jest uciążliwe dla środowiska, a najbardziej dla domowników. Najefektywniej wykorzystać w tym celu drzewo liściaste – sezonowane, które warto przechowywać w suchym i przewiewnym miejscu przynajmniej przez rok.
Aby mieć pewność, że kominek działa sprawnie, należy dokonywać corocznych kontroli. Okresowe czyszczenie kominków przez wykwalifikowanych kominiarzy z pewnością wpłynie pozytywnie na jakość palenia. Ponadto – sadza gromadząca się w kominie może się w każdej chwili zapalić, a to prowadzi najczęściej do tragedii.
Ostatnim ważnym czynnikiem jest właściwa wentylacja. Zgodnie z wymogami formalnymi do naszego kominka powinna być doprowadzona określona ilość powietrza. Konsekwencją złej wentylacji jest zasysanie powietrza z pomieszczeń – mówiąc ściślej – zatruwanie. Wadliwa wentylacja przekłada się także na zmiany temperatury, które niekorzystnie wpływają na samopoczucie domowników. W takiej sytuacji problem może rozwiązać jedynie jej mechaniczna regulacja.
Regulacja temperatury
Doskonałym sposobem na zachowanie odpowiedniej temperatury w kominku jest zastosowanie specjalnych sterowników z płaszczem wodnym bądź bez. Zależnie od wyposażenia sterowniki te pozwalają na obsługę palenisk oraz zintegrowanych z nimi instalacji grzewczych. W takim przypadku punkt odniesienia stanowi temperatura wody w tejże instalacji. Sterowniki systemów z płaszczem wodnym poza regulacją temperatury spełniają jeszcze jedną – istotną rolę, mianowicie mogą służyć do włączania i wyłączania systemu grzewczego, a wszystko za sprawą obecności przekaźnika beznapięciowego. Dodatkowo sterowniki są wyposażone w specjalny system zabezpieczający osadzanie się kamienia oraz systemy zabezpieczające instalacje. Sterownik regulacji temperatury w kominkach to jedyna skuteczna metoda zachowania zoptymalizowanego i dostosowanego do indywidualnych potrzeb domowników poziomu temperatury powietrza. Wysokiej jakości, innowacyjne sterowniki w atrakcyjnych cenach można znaleźć w ofercie renomowanego sklepu - http://sterownikitech.pl/sterowniki-d-kominkow,c24.html