STEROWNIK DO KOTŁA DEFRO K2 PODAJNIK TŁOKOWY
Producent: DEFRO
Gwarancja: 2 lata
Produkt aktualnie niedostępny
Koszty dostawy:
- Kurier DPD 17.00 zł brutto
- Wysyłka zagraniczna 110.00 zł brutto
Polecamy kupić
STEROWNIK BEZPRZEWODOWY DO KOTŁA DEFRO SPKG LUX BIAŁY
STEROWNIK BEZPRZEWODOWY DO KOTŁA DEFRO SPKG LUX CZARNY
STEROWNIK DO KOTŁA DEFRO SPK LUX+ST-260 BEZPRZEWODOWY
STEROWNIK DO KOTŁA DEFRO SPK LUX
Sterownik do kotła DEFRO K2 to funkcjonalny sterownik z dużym kolorowym wyświetlaczem graficznym wyposażonym w panel dotykowy.Model tego sterownika przeznaczony jest do współpracy z kotłem wyposażanym w podajnik tłokowy. Obudowa wykonana z wysokiej jakości materiałów odpornych na wysokie jak i niskie temperatury. Regulowany ekran wyświetlacza od 450 do 1050. Posiada wbudowany czujnik temteratury CO, CWU, czujnik temperatury podłogowej.
Sterownik z pełnym okablowaniem.
Funkcje sterownika:
- sterowanie wentylatorem i podajnikiem tłokowym
- sterowanie jednym siłownikiem zaworu mieszającego w standardzie
- sterowanie pompą CO i CWU
- sterowanie dwoma pompami dodatkowym
- zabezpieczenie temperaturowe (termik)
- czujnik temperatury ślimaka (zabezpieczenie)
Możliwości:
- możliwość podłączenia regulatora pokojowego SPK LUX tradycyjnego dwustanowego
- możliwość podłączenia modułu DEFRO GSM
- możliwość podłączenia modułu DEFRO Internet
- możliwość sterowania dwoma dodatkowymi zaworami za pomocą modułów DEFRO MZ
Kod producenta: defrok2
Pliki do pobrania
- instrukcja_DEFRO_K2.pdf (6.7 MB)
Ten produkt nie ma jeszcze opinii
aby wystawić opinię.
Ogrzewanie pomieszczeń przy pomocy kotłów węglowych wciąż jest w Polsce bardzo popularne. Niewątpliwymi zaletami takiego rozwiązania są atrakcyjne ceny zakupu oraz relatywnie niskie koszty zaopatrzenia budynku w ciepło. Jednakże współczesne piece węglowe znacznie różnią się od przestarzałych kotłów wymagających ręcznego dokładania węgla co kilka godzin. Większość osób wybiera obecnie nowoczesne urządzenia z podajnikami, które są przystosowane do automatycznego uzupełniania opału. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się dwóm rodzajom podajników automatycznych: tłokowym i ślimakowym, jak również podpowiemy, który z nich jest lepszym rozwiązaniem.
Kocioł węglowy z podajnikiem – co to takiego?
Proste kotły węglowe stopniowo odchodzą już do lamusa. Ich miejsce zajmują piece nowej generacji wyposażone w specjalne podajniki automatyczne. Technologia nowoczesnych pieców z podajnikami ma na celu ograniczenie udziału człowieka w procesie grzewczym. Użytkownik musi jedynie ustawić elektroniczny sterownik zarządzający pracą instalacji, a cała reszta odbywa się już samoczynnie. Napędzany przez silnik elektryczny podajnik transportuje odpowiednią ilość paliwa z zasobnika do paleniska. W przeciwieństwie do prostych pieców, w których jedno załadowanie paliwa wystarcza zazwyczaj jedynie na kilka godzin palenia, kocioł z podajnikiem pracuje samoczynnie, pobierając taką ilość opału, jaka jest w danej chwili potrzebna. Zapas paliwa jednorazowo wsypany do zasobnika wystarcza nawet na kilka dni palenia.
Podajnik ślimakowy – budowa
Spośród wszystkich rodzajów pieców z podajnikiem zdecydowanie najpopularniejsze są kotły retortowe z podajnikiem ślimakowym. Integralnym elementem takiego urządzenia jest zasobnik na paliwo, do którego wsypuje się zapas opału. W rurze podajnika tego typu pieców znajduje się żeliwny lub stalowy ślimak, którego zadaniem jest przepychanie opału z podajnika do komory spalania. Pracę podajnika kontroluje specjalny sterownik elektroniczny. Kotły z podajnikiem ślimakowym cechują się najwyższą sprawnością spośród wszystkich typów pieców węglowych. Ilość ciepła, jaką uzyskuje się z takiego kotła, jest znacznie większa niż w przypadku tradycyjnych kotłów o prostej konstrukcji.
Podajnik tłokowy – schemat
Podobnie jak w przypadku kotłów z podajnikiem ślimakowym, technologia kotłów z podajnikiem tłokowym również ma na celu ograniczenie udziału człowieka w obsłudze urządzenia grzewczego. Także i tutaj stosuje się specjalne sterowniki elektroniczne, używane po to, by instalacja działała zgodnie z preferencjami mieszkańców. Oczywiście raz na jakiś czas użytkownicy muszą uzupełnić zapas paliwa w zasobniku i opróżnić pojemnik z popiołem, poza tym jednak instalacja grzewcza jest sterowana automatycznie. Regulator elektroniczny nadzoruje pracę podajnika, który ruchem posuwistym dokłada kolejne porcje opału do paleniska. Po uzupełnieniu dawki paliwa tłok wraca do pozycji wyjściowej, zabiera następną rację paliwa i transportuje ją do komory pieca aż do wyczerpania zapasu opału w zasobniku lub wyłączenia urządzenia. Cały proces odbywa się w systemie zamkniętym, dzięki czemu z pieca wydostaje się zdecydowanie mniejsza ilość toksyn niż w przypadku otwartych kotłów.
Podajnik tłokowy czy ślimakowy?
Ogrzewanie pomieszczeń przy pomocy kotłów węglowych nie musi być rozwiązaniem mającym niekorzystny wpływ na otoczenie naturalne. Nowoczesne piece na węgiel mogą być ekonomiczne i energooszczędne, a przy tym przyjazne dla środowiska. Technologia konstrukcji takich urządzeń pozwala ograniczyć emisję szkodliwych substancji, a tym samym zmniejszyć smog. Jest to możliwie właśnie dzięki zastosowaniu automatycznych podajników paliwa. Wiele osób zastanawia się zapewne, jaki podajnik wybrać – ślimakowy czy tłokowy? Każde z tych rozwiązań ma swoje szczególne cechy, a także mocne i słabe strony. W nowoczesnych piecach tłokowych możemy używać wielu rodzajów paliw, m.in. węgla brunatnego, ekogroszku, pelletu czy miału. Taka dowolność sprawia, że nie jesteśmy ograniczeni do jednego typu opału: możemy użyć tego, które akurat będzie dostępny w korzystniejszej cenie. Inaczej jest w piecach z podajnikiem ślimakowym, w których możemy używać tylko jednego rodzaju paliwa. Piece tłokowe są znane ze swej wyjątkowej trwałości oraz bardzo niskiej awaryjności. W przypadku takich urządzeń nie ma możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska jakim jest cofanie się żaru do zasobnika z paliwem. Dużym plusem pieców z podajnikiem tłokowym jest również fakt, iż można je czyścić bez konieczności wygaszania paleniska. Kotły z podajnikiem tłokowym nie są jednak zupełnie wolne od wad. Używane w nich paliwo musi być idealnie suche, ponieważ inaczej może zablokować tłok. Konieczność czyszczenia i udrażniania zablokowanego podajnika jest bardzo uciążliwa; takie sytuacje zdarzają się jednak stosunkowo rzadko. Wybierając piec z podajnikiem ślimakowym zyskujemy możliwość zautomatyzowania systemu ogrzewania do tego stopnia, że odpowiednio zaprogramowana instalacja będzie pracowała bez naszego udziału nawet przez kilka dni. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się np. na weekend, kiedy po krótkiej nieobecności w domu nie musimy na nowo rozpalać pieca. Podajnik ślimakowy podaje paliwo do kotła od dołu, więc spalanie odbywa się od góry. Dzięki temu emisja spalin do atmosfery jest znacznie niższa. Potencjalną niedogodnością związaną z kotłami z podajnikiem ślimakowym jest kwestia wymiany pojemnika na popiół. Użytkownicy takich urządzeń jako wadę często podają właśnie niewielki pojemnik, który trzeba dosyć często opróżniać. Jeśli chcemy uniknąć generowania dużej ilości odpadów możemy oczywiście użyć lepszego jakościowo paliwa. Jak wspomnieliśmy, wadą podajników ślimakowych jest fakt, że mogą blokować się przy zasypaniu wilgotnym paliwem. Aby nie męczyć się z tego typu problemami, wystarczy zamiast podatnego na zawilgocenie miału używać wydajniejszego i korzystniejszego dla środowiska ekogroszku.
Nowoczesne piece z automatycznymi podajnikami paliwa stopniowo zastępują tradycyjne kotły zasypywane ręcznie. Tego typu urządzenia są wybierane przede wszystkim przez osoby preferujące rozwiązania praktyczne, którym zależy na maksymalnie uproszczonej obsłudze instalacji grzewczej. Używając kotłów z podajnikiem można w efektywny sposób obniżyć koszty zaopatrywania pomieszczeń w ciepło, jak również ograniczyć emisję szkodliwych dla środowiska zanieczyszczeń. Zachęcamy cię do lektury naszego artykułu, w którym omówimy zasadę działania nowoczesnych pieców z podajnikiem tłokowym oraz podpowiemy, jak dobrać do nich odpowiedni sterownik.
Podajnik tłokowy: zasada działania
Zasada działania podajnika tłokowego nie jest specjalnie skomplikowana. Automatyczny podajnik paliwa jest urządzeniem napędzanym silnikiem elektrycznym, a zatem wymagającym podłączenia do sieci. Pobierany z zasobnika opał jest transportowany do komory spalania. Całym procesem zarządza specjalny sterownik elektroniczny. Sterowniki do kotłów są oparte o mikroprocesor, który może współpracować z czujnikami temperatury zamontowanymi w pomieszczeniu lub na zewnątrz budynku. Prędkość podawania paliwa oraz siła nadmuchu są regulowane automatycznie. Dzięki zastosowaniu takiej technologii paliwo oraz powietrze niezbędne do spalania są dostarczane do paleniska w odpowiedniej ilości i we właściwych proporcjach, stąd też piece z podajnikiem tłokowym są uznawane za ekologiczne. Ze spalanego opału pozostałe niewiele popiołu, toteż do atmosfery trafiają mniejsze ilości tlenków azotu, dwutlenku siarki i pyłów niż w tradycyjnych piecach węglowych.
Podajnik tłokowy: ustawienia
Wydajność pracy kotła z podajnikiem oraz efektywność spalania opału wzrasta wraz z prawidłowym zaprogramowaniem sterowników. Nowoczesne podajniki tłokowe do pieca wymagają ustawienia trzech podstawowych parametrów: czasu podawania paliwa, mocy nadmuchu oraz ustawień wentylatora. Większość dostępnych na rynku modeli sterowników do kotłów może co prawda pracować na ustawieniach fabrycznych, jednak najlepiej jest dobrać parametry do indywidualnych preferencji domowników. Ustawienie wskaźników podajnika tłokowego może przysporzyć nieco kłopotów niedoświadczonemu użytkownikowi, dlatego warto skorzystać w tym celu z pomocy fachowców. Pamiętajmy, że nawet niewielka zmiana jednego z parametrów może wpłynąć na wydajność urządzenia i ilość spalanego paliwa. Dla przykładu: zwiększając częstotliwość podawania opału zwiększamy równocześnie moc kotła, a tym samym zużycie paliwa.
Sterowniki do pieca z podajnikiem tłokowym
Sterowniki do pieców z podajnikiem tłokowym to elektroniczne urządzenia przeznaczone do regulowania pracy instalacji grzewczej. Dzięki sterownikom można zdecydowanie poprawić efektywność działania instalacji, a tym samym zaoszczędzić na ogrzewaniu bez konieczności rezygnowania z komfortowej temperatury w pomieszczeniach. Zadaniem sterowników do kotłów z podajnikiem tłokowym jest prawidłowe ustawianie urządzenia grzewczego, zarządzanie pracą podajnika, dozowanie ilości pobieranego opału, regulowanie częstotliwości podawania paliwa oraz ustawianie optymalnego czasu przedmuchu. Sterowniki do kotłów z podajnikiem umożliwiają dostosowanie ogrzewania do preferencji domowników. Zastosowanie takich urządzeń pozwala ograniczyć udział człowieka w obsłudze pieca do minimum, co wiąże się z o wiele większym komfortem i wygodą na co dzień. Rola użytkownika sprowadza się w zasadzie jedynie do okresowego uzupełniania zapasu opału w zasobniku oraz opróżniania pojemnika na popiół. Jest to zdecydowanie mniej uciążliwe niż obsługa tradycyjnego pieca, w którym jedna porcja paliwa wystarcza jedynie na kilka godzin, a po upływie tego czasu trzeba ją uzupełnić ręcznie.
Sterownik do pieca z podajnikiem tłokowym: który będzie warty uwagi?
Wiele osób zastanawia się, jaki sterownik do pieca podajnikiem tłokowym wybrać. Zadanie to nie jest łatwe, bowiem czołowi producenci mają w swojej ofercie wiele naprawdę ciekawych propozycji. Programowalne sterowniki do kotłów z podajnikiem znajdziemy m.in. w asortymencie marek TECH, EUROSTER, DEFRO, DK-SYSTEM i ELSTER. Szukając rozwiązania zapewniającego najwydajniejsze sterowanie warto wziąć pod uwagę trzy propozycje zajmujące obecnie czołowe miejsca w rankingach sterowników do pieców z podajnikiem tłokowym, to znaczy:
- sterownik do kotła z podajnikiem tłokowym ST-40 wersja H: niezawodne urządzenie uznanej marki TECH; to rozbudowany sterownik, który poza swoją podstawową funkcją realizuje także szereg funkcji dodatkowych, m.in. sterowanie pompą C.O. i C.W.U., sterowanie pompą podłogową oraz sterowanie pompą cyrkulacyjną; sterownik wyposażony jest w duży, czytelny wyświetlacz i proste, intuicyjne menu; model może być używany zarówno w kotle z podajnikiem tłokowym, jak również w piecu z podajnikiem ślimakowym i szufladkowym,
- sterownik kotła z podajnikiem ST-37n: kolejna propozycja jednego z wiodących producentów automatyki grzewczej, czyli firmy TECH; nowoczesny regulator wyposażony w wyświetlacz LCD oraz szereg specjalistycznych czujników (m.in. temperatury C.O, temperatury C.W.U., temperatury podajnika); dzięki nowoczesnemu systemowi komunikacji RS urządzeniem można sterować zdalnie poprzez moduł WiFi RS; sterownik do kotła ST-37n można w bardzo dobrej cenie znaleźć na tej stronie: https://sterownikitech.pl/sterownik-kotla-z-podajnikiem-st-37n-rs-werjsa-h-tlokowy,id461.html,
- sterownik kotła z podajnikiem tłokowym ST-48 H: dedykowany sterownik do kotła z podajnikiem tłokowym wyprodukowany przez markę TECH; oprócz sterowania wentylatorem i podajnikiem tłokowym model jest przystosowany do realizacji całego szeregu innych funkcji, m.in. sterowania pompą podłogową, sterowania pompą cyrkulacyjną, sterowania dwoma zaworami za pomocą dodatkowych modułów (ST-61v4 lub ST-431n), a także podłączenia regulatora pokojowego z komunikacją RS lub tradycyjną.