Styk podłogi ze ścianą to bardzo wyeksponowane miejsce. Niestaranne jego wykończenie może zniszczyć całą aranżację pomieszczenia, dlatego z reguły montuje się wykończające listwy podłogowe. Ze względu na mnogość materiałów, z których mogą być zrobione listwy podłogowe, a także ich cech, nie musimy trzymać się sztywno zasady, że listwy dobiera się do rodzaju podłogi. Jakie są rodzaje listew przypodłogowych i jak je dobierać do podłogówki?
Po co montuje się listwy podłogowe?
W każdej podłodze musi być zachowana tzw. szczelina dylatacyjna. Pozwala ona na zabezpieczenie posadzki przed wybrzuszaniem oraz amortyzuje ruchy wywołane rozszerzaniem i kurczeniem się desek czy paneli. Najczęściej montuje się listwę podłogową, by zakryć właśnie szczelinę dylatacyjną. Dobierając listwę musimy pamiętać, by była szersza niż ta szczelina.
Ważną funkcją listew podłogowych czy cokołów jest także ochrona przed zabrudzeniem czy uszkodzeniem. Myjąc mopem podłogę czy odkurzając odkurzaczem bardzo łatwo uderzyć lub zachlapać ścianę, pozostawiając nieelegancki ślad. Odporniejsze od ścian i tynków listwy sprawiają, że dłużej możemy cieszyć się nienaruszoną i nieoszpeconą powierzchnią.
Niestety nie wszystkie urządzenia są podłączane bezprzewodowo, dlatego też ważną funkcją listew przypodłogowych jest estetyczne i bezpieczne rozprowadzenie kabli. W ten sposób unikniemy plątaniny kabli i przedłużaczy.
Wreszcie listwy to nie tylko praktyczny, ale także estetyczny element wystroju. Montaż listew tworzy harmonijne połączenie pomiędzy podłogą i ścianami, a nawet stolarką otworową. Dlatego przy wyborze listew warto uwzględniać ich formę, kolor oraz wykończenie.
Rodzaje listew a styl pomieszczenia
Na rynku mamy do wyboru listwy nie tylko o różnych kolorach czy wysokości, ale także wykonane z różnych materiałów. Może to być zarówno najpopularniejsze drewno i PVC, ale także MDF, poliuretanowe, metalowe, stalowe, aluminiowe, a nawet szklane. Istnieje możliwość zamontowania także cokołu z glazury lub wykładziny tekstylnej, musi jednak on współgrać ze stylem pomieszczenia.
Klasyczne aranżacje pomieszczeń oraz vintage dobrze komponują się z wysokimi, frezowanymi, białymi listwami z MDF-u czy poliuretanu. Do takich wykończeń łatwo dobrać odpowiednią sztukaterię. Równie dobrze do klasycznych wnętrz pasują też drewniane cokoły.
W rustykalnych wnętrzach dobierając listwy musimy pamiętać, że powinny być niskie i drewniane, gdyż w takich pomieszczeniach z reguły dużo jest drewna.
Największe pole do popisu mamy wybierając styl nowoczesny. Do niego pasują zarówno listwy drewniane i MDF, jak i kamienne, ceramiczne, szklane, metalowe czy żywiczne. Warto pamiętać, ze w jednym pomieszczeniu używamy jednego rodzaju listew podłogowych, bez względu ile materiałów na posadzkach w nim posiadamy. Styl minimalistyczny wymaga prostoty. Dobrze się tu sprawdzą więc proste listwy z białego MDF-u, stali nierdzewnej i aluminium czy też drewniane. Im wyższe, prostsze i gładsze, tym lepiej.
Jak dobrać listwę do podłogówki?
Podstawowym kryterium wyboru rodzaju listew jest naturalnie ich cena. Ale nie tylko to należy brać pod uwagę. Pierwszym elementem będzie jej dopasowanie do podłogi. Z drewnianą najlepiej komponują się drewniane listwy itp. Do ciemnych podłóg pasują raczej niskie profile, wyższe cokoły do jaśniejszych. Do posadzek ceramicznych nie będących łazienką lepiej nie stosować tego samego materiału na listwy.
Innym sposobem na idealne dopasowanie listw do wyglądu pomieszczenia jest dopasowanie ich do koloru ściany. Może mieć ona ten sam kolor co ściana, albo, w przypadku jednolitych kolorystycznie ścian i podłogi – kontrastować ją, przez co powodując odcięcie się dwóch płaszczyzn. Tu należy jednak postępować z rozwagą i najlepiej skorzystać z porady doświadczonego stylisty y nie osiągnąć kiczowatego efektu.