Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów czujników, za pomocą których można podnieść poziom bezpieczeństwa domu czy mieszkania. Choć tego typu gadżety sprawiają wrażenie raczej niepozornych, mogą ustrzec nas przed wieloma zagrożeniami. Jednym z najpopularniejszych akcesoriów zwiększających nasze bezpieczeństwo jest czujnik otwarcia okna. Jak działa takie urządzenie i dlaczego warto zainstalować je w domu?
Jak działa czujnik otwarcia okna?
Jak pokazują statystyki, do włamań i kradzieży najczęściej dochodzi przez okna i drzwi balkonowe. Do najsłabiej zabezpieczonych elementów budynku należą okna fasadowe, okna na parterze i okna dachowe. Właśnie tą drogą nieproszeni goście dostają się do naszych domów i mieszkań. Złodzieje-włamywacze rzadko po prostu wybijają szyby; znacznie częściej są w stanie otworzyć skrzydło okna przesuwając zaczepy np. przy pomocy śrubokręta. Do takich zdarzeń dochodzi zazwyczaj pod nieobecność domowników, którzy nie zdążyli jeszcze wrócić z pracy, a także w czasie, gdy zapada zmrok. Aby utrudnić sforsowanie okien potencjalnym włamywaczom warto zastosować szereg zabezpieczeń. Okna antywłamaniowe, naklejenie specjalnej folii wzmacniającej na szyby, kraty, alarm – możliwości jest naprawdę sporo. Prostym i niedrogim rozwiązaniem poprawiającym bezpieczeństwo są także czujniki otwarcia okna. Zadaniem takiego urządzenia jest wykrywanie i wskazywanie otwarcia okna. To niewielkie, dyskretne urządzenie pomagające nam skontrolować, czy nasze okna pozostały zamknięte po wyjściu z domu. Sensor otwarcia okna jest w stanie wykryć każde nieautoryzowanie otwarcie skrzydła okiennego. Czujnik magnetyczny (tzw. kontaktron) składa się z dwóch podstawowych elementów: magnesu oraz rurki ze stykami, tworzących ze sobą zamknięty obwód elektromagnetyczny. Gdy okno zostanie otwarte, dochodzi do przerwania obwodu, co uruchamia alarm. Czujnik otwarcia okna dachowego lub fasadowego można podłączyć do zintegrowanego systemu automatyki domowej. Pozwala to wykorzystywać go nie tylko jako zabezpieczenie antywłamaniowe, lecz także jako element inteligentnego domu.
Rodzaje czujników otwarcia okna
Wśród czujników otwarcia okna możemy wyróżnić modele przewodowe oraz bezprzewodowe. Warianty przewodowe podłączamy do funkcjonującego w domu systemu alarmowego za pomocą okablowania. Ponieważ takie rozwiązanie wymaga kucia ścian i prowadzenia przewodów, zazwyczaj instaluje się je przy okazji większych remontów. Osobom, którym zależy na naprawdę bezproblemowym montażu, polecamy bezprzewodowy czujnik otwarcia okna. Bezprzewodowy system komunikacji ze sterownikiem głównym, jak wskazuje sama nazwa, nie wymaga prowadzenia okablowania łączącego poszczególne elementy układu. Niezwykle funkcjonalnym rozwiązaniem jest także inteligentny czujnik otwarcia okna wifi. Urządzenie to po podłączeniu do domowej sieci wifi informuje o każdej detekcji otwarcia okien bez względu na to, gdzie w danej chwili będziemy się znajdować. W przypadku modeli wifi istnieje także możliwość wysyłania powiadomień z dedykowanej aplikacji.
Jak zamontować czujnik otwarcia okna?
Montaż detektora otwarcia nie należy do trudnych czy skomplikowanych czynności. Zazwyczaj umieszcza się go w miejscu, w którym rama okna styka się ze skrzydłem. Najprostsze w montażu są oczywiście sensory bezprzewodowe, np. czujnik C-2N firmy Tech, w przypadku których nie trzeba prowadzić żadnego okablowania.
Zalety posiadania w domu czujników otwarcia okna
Czujnik otwarcia okna to bardzo skuteczne zabezpieczenie antywłamaniowe. To jeden z najbardziej niezawodnych systemów przeciwwyważeniowych, który po zamontowaniu pozostaje niemal niewidoczny i nie wpływa na estetykę okna. Aby ochrona przeciwwłamaniowa była skuteczna, najlepiej używać produktów oferowanych przez sprawdzone firmy, np. markę Tech. W jej ofercie znajdziemy różne propozycje gwarantujące wysoki komfort użytkowania. A ile kosztuje czujnik otwarcia okna? Cena zależy od modelu i zazwyczaj nie jest wygórowana.