Nowoczesne domy określane pojęciem Smart Home to budynki charakteryzujące się zastosowaniem różnego rodzaju technologicznych innowacji mających za zadanie ułatwić życie mieszkańcom. Nie bez znaczenia jest tutaj kwestia oszczędności i ochrony środowiska naturalnego – inteligentny dom ma nam zapewniać wygodę i być ekologiczny. Aby czuć się w swoim lokum bezpiecznie i komfortowo warto zainwestować w różnego rodzaju czujniki. To nowoczesne urządzenia, które nie tylko podnoszą nasz komfort na co dzień, lecz także zapewniają długotrwałą ochronę zdrowia i życia ludzkiego. Jak wybrać czujnik gazu ziemnego i czadu? Wyjaśniamy to w przygotowanym przez nas artykule.
Czujnik gazu – co to takiego i jak działa?
Trujący gaz ulatniający się z domowych instalacji nie bez powodu nazywany jest „cichym zabójcą”. Duże stężenie gazu ziemnego i propanu-butanu w powietrzu może doprowadzić do zatrucia oraz wybuchu – ryzyko to jest szczególnie wysokie w sezonie grzewczym oraz w przypadku domów wyposażonych w przestarzałe piece zasilane gazem. Dlatego jeżeli w twoim domu funkcjonuje ogrzewanie gazowe, masz piecyk grzewczy, kuchenkę, kominek lub inne urządzenie pracujące na gaz (również takie zasilane z butli), koniecznie powinieneś zaopatrzyć się w specjalny czujnik gazu. Taki sprzęt montuje się przede wszystkim z myślą o bezpieczeństwie domowników. Czujnik gazu ziemnego to niedrogie, lecz bardzo skuteczne urządzenie pozwalające wykryć obecność gazu w powietrzu, zanim stanie się coś złego. Taki detektor działa na prostej zasadzie: kontroluje on stężenie gazu w pomieszczeniu, a w momencie, gdy zostanie ono przekroczone, uruchamia alarm dźwiękowy i świetlny. Dzięki temu możesz od razu na to zareagować, na przykład otwierając okno i wietrząc pomieszczenie. Warto pamiętać, że czujnik gazu chroni nie tylko przed zatruciem, lecz także przed eksplozją. Czujnik gazu – jaki wybrać? O tym w dalszej części artykułu.
Czym są czujniki czadu i dlaczego warto ich używać?
Z powodu zatrucia tlenkiem węgla (zaczadzenia) rocznie umiera w Polsce kilkadziesiąt osób. Ofiar zatrucia tlenkiem węgla jest jednak o wiele więcej: każdego roku podtruciu ulega blisko dwa tysiące osób. Tlenek węgla, popularnie nazywany czadem, jest bezwonną, bezbarwną i pozbawioną smaku – a przez to śmiertelnie niebezpieczną – substancją, która może ulatniać się z niesprawnych lub niewłaściwie użytkowanych urządzeń instalacji grzewczej w domu lub mieszkaniu. Wdychany łatwo wnika do krwiobiegu, powodując trwałe szkody w organizmie. Przebywanie w pomieszczeniach, w których występuje duże stężenie czadu, prowadzi do szybkiej utraty przytomności, a w skrajnych przypadkach nawet śmierci. Do większości zatruć tlenkiem węgla dochodzi w sezonie jesienno-zimowym, kiedy to rzadziej wietrzymy mieszkania, a urządzenia grzewcze pracują najintensywniej. Aby uchronić się przed czadem warto zainstalować w domu urządzenia na bieżąco monitorujące jakość powietrza. Czujniki czadu to niewielkie detektory, które ostrzegają domowników w chwili, gdy stężenie szkodliwych substancji w powietrzu przekroczy bezpieczną normę.
Jak wybrać czujnik czadu i gazu?
W kontekście czujników gazu i czadu pojawia się zazwyczaj wiele pytań, spośród których najczęściej zadawane brzmi: Jak wybrać odpowiedni model? Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w detektor, który będzie wyposażony w system alarmowy na tyle głośny, by w razie zagrożenia powiadomił wszystkich domowników. Podczas zakupu urządzeń do kontrolowania poziomu gazu i czadu dobrze jest zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, m.in. rodzaj zasilania (w sprzedaży dostępne są modele z wbudowanymi akumulatorami lub podłączane do sieci elektrycznej), wyświetlacz (powinien być duży i czytelny) i zakres temperatury pracy (jeżeli zamierzamy używać czujnika wewnątrz pomieszczeń powinien wystarczyć nam taki z zakresem pracy wynoszącym od 3 do 45 stopni, natomiast jeśli urządzenie ma działać na zewnątrz, przyda się model mający zwiększony zakres temperatur).