Nowoczesne piece z automatycznymi podajnikami paliwa stopniowo zastępują tradycyjne kotły zasypywane ręcznie. Tego typu urządzenia są wybierane przede wszystkim przez osoby preferujące rozwiązania praktyczne, którym zależy na maksymalnie uproszczonej obsłudze instalacji grzewczej. Używając kotłów z podajnikiem można w efektywny sposób obniżyć koszty zaopatrywania pomieszczeń w ciepło, jak również ograniczyć emisję szkodliwych dla środowiska zanieczyszczeń. Zachęcamy cię do lektury naszego artykułu, w którym omówimy zasadę działania nowoczesnych pieców z podajnikiem tłokowym oraz podpowiemy, jak dobrać do nich odpowiedni sterownik.
Podajnik tłokowy: zasada działania
Zasada działania podajnika tłokowego nie jest specjalnie skomplikowana. Automatyczny podajnik paliwa jest urządzeniem napędzanym silnikiem elektrycznym, a zatem wymagającym podłączenia do sieci. Pobierany z zasobnika opał jest transportowany do komory spalania. Całym procesem zarządza specjalny sterownik elektroniczny. Sterowniki do kotłów są oparte o mikroprocesor, który może współpracować z czujnikami temperatury zamontowanymi w pomieszczeniu lub na zewnątrz budynku. Prędkość podawania paliwa oraz siła nadmuchu są regulowane automatycznie. Dzięki zastosowaniu takiej technologii paliwo oraz powietrze niezbędne do spalania są dostarczane do paleniska w odpowiedniej ilości i we właściwych proporcjach, stąd też piece z podajnikiem tłokowym są uznawane za ekologiczne. Ze spalanego opału pozostałe niewiele popiołu, toteż do atmosfery trafiają mniejsze ilości tlenków azotu, dwutlenku siarki i pyłów niż w tradycyjnych piecach węglowych.
Podajnik tłokowy: ustawienia
Wydajność pracy kotła z podajnikiem oraz efektywność spalania opału wzrasta wraz z prawidłowym zaprogramowaniem sterowników. Nowoczesne podajniki tłokowe do pieca wymagają ustawienia trzech podstawowych parametrów: czasu podawania paliwa, mocy nadmuchu oraz ustawień wentylatora. Większość dostępnych na rynku modeli sterowników do kotłów może co prawda pracować na ustawieniach fabrycznych, jednak najlepiej jest dobrać parametry do indywidualnych preferencji domowników. Ustawienie wskaźników podajnika tłokowego może przysporzyć nieco kłopotów niedoświadczonemu użytkownikowi, dlatego warto skorzystać w tym celu z pomocy fachowców. Pamiętajmy, że nawet niewielka zmiana jednego z parametrów może wpłynąć na wydajność urządzenia i ilość spalanego paliwa. Dla przykładu: zwiększając częstotliwość podawania opału zwiększamy równocześnie moc kotła, a tym samym zużycie paliwa.
Sterowniki do pieca z podajnikiem tłokowym
Sterowniki do pieców z podajnikiem tłokowym to elektroniczne urządzenia przeznaczone do regulowania pracy instalacji grzewczej. Dzięki sterownikom można zdecydowanie poprawić efektywność działania instalacji, a tym samym zaoszczędzić na ogrzewaniu bez konieczności rezygnowania z komfortowej temperatury w pomieszczeniach. Zadaniem sterowników do kotłów z podajnikiem tłokowym jest prawidłowe ustawianie urządzenia grzewczego, zarządzanie pracą podajnika, dozowanie ilości pobieranego opału, regulowanie częstotliwości podawania paliwa oraz ustawianie optymalnego czasu przedmuchu. Sterowniki do kotłów z podajnikiem umożliwiają dostosowanie ogrzewania do preferencji domowników. Zastosowanie takich urządzeń pozwala ograniczyć udział człowieka w obsłudze pieca do minimum, co wiąże się z o wiele większym komfortem i wygodą na co dzień. Rola użytkownika sprowadza się w zasadzie jedynie do okresowego uzupełniania zapasu opału w zasobniku oraz opróżniania pojemnika na popiół. Jest to zdecydowanie mniej uciążliwe niż obsługa tradycyjnego pieca, w którym jedna porcja paliwa wystarcza jedynie na kilka godzin, a po upływie tego czasu trzeba ją uzupełnić ręcznie.
Sterownik do pieca z podajnikiem tłokowym: który będzie warty uwagi?
Wiele osób zastanawia się, jaki sterownik do pieca podajnikiem tłokowym wybrać. Zadanie to nie jest łatwe, bowiem czołowi producenci mają w swojej ofercie wiele naprawdę ciekawych propozycji. Programowalne sterowniki do kotłów z podajnikiem znajdziemy m.in. w asortymencie marek TECH, EUROSTER, DEFRO, DK-SYSTEM i ELSTER. Szukając rozwiązania zapewniającego najwydajniejsze sterowanie warto wziąć pod uwagę trzy propozycje zajmujące obecnie czołowe miejsca w rankingach sterowników do pieców z podajnikiem tłokowym, to znaczy:
- sterownik do kotła z podajnikiem tłokowym ST-40 wersja H: niezawodne urządzenie uznanej marki TECH; to rozbudowany sterownik, który poza swoją podstawową funkcją realizuje także szereg funkcji dodatkowych, m.in. sterowanie pompą C.O. i C.W.U., sterowanie pompą podłogową oraz sterowanie pompą cyrkulacyjną; sterownik wyposażony jest w duży, czytelny wyświetlacz i proste, intuicyjne menu; model może być używany zarówno w kotle z podajnikiem tłokowym, jak również w piecu z podajnikiem ślimakowym i szufladkowym,
- sterownik kotła z podajnikiem ST-37n: kolejna propozycja jednego z wiodących producentów automatyki grzewczej, czyli firmy TECH; nowoczesny regulator wyposażony w wyświetlacz LCD oraz szereg specjalistycznych czujników (m.in. temperatury C.O, temperatury C.W.U., temperatury podajnika); dzięki nowoczesnemu systemowi komunikacji RS urządzeniem można sterować zdalnie poprzez moduł WiFi RS; sterownik do kotła ST-37n można w bardzo dobrej cenie znaleźć na tej stronie: https://sterownikitech.pl/sterownik-kotla-z-podajnikiem-st-37n-rs-werjsa-h-tlokowy,id461.html,
- sterownik kotła z podajnikiem tłokowym ST-48 H: dedykowany sterownik do kotła z podajnikiem tłokowym wyprodukowany przez markę TECH; oprócz sterowania wentylatorem i podajnikiem tłokowym model jest przystosowany do realizacji całego szeregu innych funkcji, m.in. sterowania pompą podłogową, sterowania pompą cyrkulacyjną, sterowania dwoma zaworami za pomocą dodatkowych modułów (ST-61v4 lub ST-431n), a także podłączenia regulatora pokojowego z komunikacją RS lub tradycyjną.