Coraz częściej słyszymy o przekroczonych normach smogowych wielu miast w Polsce. W styczniu br. normy w miastach takich jak Kraków, Warszawa, Wrocław, Katowice czy Kielce zostały przekroczone kilkukrotnie. Podczas okresu grzewczego poprzez media docierają do nas ostrzeżenia, by podczas takich smogowych dni starać się nie wychodzić z domu, powstrzymywać się przed aktywnością fizyczną na zewnątrz, szczególnie tyczy się toosób w podeszłym wieku, chorych z zaburzeniami układu oddechowego oraz dzieci i młodzieży poniżej 25 roku życia.
Skąd się bierze smog?
Główną przyczyną zanieczyszczenie powietrza są spaliny pochodzące z kotłów i pieców na paliwa stałew gospodarstwach domowych (tzw. „niska emisja”) . Na dobitkę sytuację pogarsza spalanie w piecach gorszej jakości węgla oraz śmieci (stare meble, tworzywa sztuczne). Szacowana ilość pieców zwanych „kopciuchami” to około trzy miliony. Źródła emisji pyłu PM10 to domostwa (niska emisja) 52%, przemysł 17%, transport drogowy 10%, energetyka 9%, inne źródła 8% i rolnictwo 4%, natomiast źródła emisji rakotwórczego benzo(a)pirenu to domostwa 87%, przemysł 11% oraz energetyka 2%.
Co możemy zrobić by zapobiec truciu nas samych oraz naszej planety?
Jednym z rozwiązań ograniczającym emisję spalin jest ogrzewanie podłogowe, które całkowicie eliminuje emisję spalin niskich. Faktem jest, że pozostaje nadal emisja wysoka, jednak tutaj problem nie jest tak naglący, a emisja spalin jest na dużo niższym poziomie z uwagi na wysoką sprawność wytwarzanej energii oraz metody oczyszczania spalin na bardzo wysokim poziomie.
Ogrzewanie elektryczne charakteryzuje się wysokim komfortem. Dobrze zrobiony projekt to już połowa sukcesu. Przeanalizujmy plusy i minusy ogrzewania podłogowego.
Plusy
• Montując ogrzewanie podłogowe dbamy o środowisko.
• Nie musimy dbać o zagwarantowanie pomieszczenia na węgiel, a co za tym idzie, nie mamy w domu wszechobecnego pyłu węglowego.
• Oszczędność powierzchni pomieszczeń. Z uwagi na ułożenie mat grzewczych w podłodze nie mamy straty powierzchni ściennej, gdzie w przypadku ogrzewania węglowego grzejniki ścienne niezbędne.Estetyka takiego wnętrza jest na wyższym poziomie, a możliwości wystroju przestrzeni podokiennej nieograniczone. Każdy nawet najbardziej designerski kaloryfer to nadal kaloryfer, a za ich ciekawszy wygląd trzeba zapłacić niemałe pieniądze.
• Możliwość zamontowania systemu sterowania ogrzewaniem podłogowym, które pozwala na sprawne zarządzanie i kontrolę temperatury w każdym z pomieszczeń, co przenosi się dalej na obniżenie kosztów. Ogrzewanie staje się tańsze w eksploatacji i posiada wyższą sprawność niż grzejniki.
• Liczba sprzedawców energii w Polsce zwiększyła się, zatem ich konkurencyjność wpłynęła na cenę energii. Przy odpowiednio dobranej taryfie możemy sporo zaoszczędzić.
•Brak unoszącego się kurzu. Jako, że ogrzewanie podłogowe przekazuje większość ciepła przez promieniowanie, nie powstaje ruch powietrza. Temperatura podłogi jest na poziomie około 20 do 26 stopni, zatem dużo niższa niż przy grzejnikach tradycyjnych osiągających temperaturę około 60 stopni. W związku z niskim krążeniem kurzu, ogrzewanie elektryczne będzie dobrym rozwiązaniem dla alergików.
• Powietrze przy podłodze ma wyższą temperaturę niż przy głowie, zatem jest to dla nas dużo zdrowsze rozwiązanie, wpływające na poprawę samopoczucia.
• Równomierne oddawanie ciepła całą powierzchnią podłogi jest idealne przy pomieszczeniach większych, np. salonach. Dzięki temu nie mamy skoków temperatur, jak w przypadku grzejników tradycyjnych, gdzie w ich pobliżu jest bardzo gorąco, a oddalając się od nich temperatura spada.
• Dzięki niższej temperaturze w ogrzewanym pomieszczeniu jest wyższa wilgotność względna, co wpływa na lepsze samopoczucie, ale również spektakularnie wpływa na komfort życia osób cierpiącymi na choroby układu oddechowego.
• Jako, że ciepła podłoga podnosi komfort na tyle, by móc obniżyć temperaturę w ogrzewanym pomieszczeniu nawet o 2 stopnie, mamy oszczędność w zużyciu energii. W okresie dwunastu miesięcy nawet do 10-12 %.
Reasumując, przy dobrze ocieplonym domu, z zastosowaniem systemu sterowania oraz korzystaniem z dostępnych taryf nocnych u operatorów mamy szansę na komfortowe i czyste ogrzewanie nieco droższe od węglowego oraz niższe od gazowego. Czy to trudny wybór mając na uwadze nasze zdrowie?