Zapowietrzenie grzejnika – czym może być spowodowane?
Przyczyny zapowietrzania się kaloryferów mogą być różne. Jedną z najbardziej podstawowych są wahania ciśnienia w układzie. Najczęściej jest to spowodowane nieprawidłowym doprowadzaniem wody do instalacji. Z tym problemem często borykają się właściciele domów jednorodzinnych wyposażonych we własną studnię. Musisz pamiętać, że woda, którą z niej czerpiesz, zawiera dużo rozpuszczonych cząsteczek powietrza, w związku z czym napełnienie nią grzejnika może skutkować jego zapowietrzeniem. Inną przyczyną zapowietrzenia kaloryferów może być zły dobór urządzeń do układu grzewczego (niewłaściwa moc), a także same grzejniki. Jeśli w instalacji CO wykorzystujemy obieg otwarty, zapowietrzenie kaloryfera może wystąpić na skutek zastosowania zbyt małego w stosunku do całego systemu naczynia wyrównawczego (o zbiornikach wyrównawczych pisaliśmy nie tak dawno na naszym blogu). Z kolei w obiegu zamkniętym zapowietrzenie kaloryferów może być spowodowane niskim ciśnieniem związanym z ewentualnymi ubytkami wody.
Po czym poznać zapowietrzony kaloryfer?
Jak dokładnie rozpoznać zapowietrzone kaloryfery? Po pierwsze grzejnik może szumieć lub głośno bulgotać – to typowe odgłosy towarzyszące zapowietrzeniu instalacji. Objawem mogącym wskazywać na to, że kaloryfer jest zapowietrzony, jest też po prostu to, że przestaje on grzać lub nagrzewa się nierównomiernie (zwłaszcza gdy tylko dół pozostaje ciepły).
Jak odpowietrzyć kaloryfer?
Zapowietrzenie kaloryferów to problem, który może zdarzyć się praktycznie każdemu. To naturalne zjawisko, jednak warto dbać o regularne usuwanie powietrza z instalacji. Jest to ważne przede wszystkim dlatego, że zapowietrzony grzejnik nie pracuje wydajnie, przez co w pomieszczeniach nie jest wystarczająco ciepło. Odpowietrzanie grzejnika nie jest trudne i można je wykonać samemu. Oczywiście jeśli chcemy możemy wezwać profesjonalną pomoc, jednak w większości przypadków nie jest to konieczne. Sposób odpowietrzania kaloryfera zależy od tego, czy został w nim zamontowany odpowietrznik (zawór odpowietrzający). Jest to specjalny element służący do usuwania powietrza z grzejnika. Odpowietrznik do kaloryfera może być ręczny lub automatyczny. Pierwszy rodzaj wymaga naszego działania: reguluje się go za pomocą śrubokrętu, pokrętła, kluczyka lub wkrętaka płaskiego. Natomiast odpowietrznik do grzejnika automatyczny działa samoczynnie, więc nie wymaga ingerencji człowieka. Cały proces powinien zająć od kilku do kilkunastu minut.
Szybkie i bezpieczne odpowietrzanie kaloryfera w bloku
Mimo że na rynku dostępne są nowoczesne grzejniki stalowe i aluminiowe, w wielu blokach z wielkiej płyty czy kamienicach zainstalowane są jeszcze grzejniki żeliwne starego typu. Jeśli taki posiadasz, powinieneś wiedzieć, jak należy go odpowietrzać. Aby przeprowadzić odpowietrzanie grzejnika żeliwnego przygotuj dwa nastawne klucze płaskie i miskę, którą ustaw pod końcem kaloryfera (to do niej ma spływać woda). Zamknij grzejnik – termostat ma być ustawiony na pozycję zero. Bardzo ostrożnie i powoli poluzuj śrubunek aż do momentu, gdy usłyszysz wylatujące z kaloryfera powietrze. Gdy tylko z kaloryfera zacznie wydostawać się sama woda (bez powietrza), natychmiast zakręć śrubunek. Po zakończeniu odpowietrzania ustaw termostat w wybranej pozycji aby woda ponownie się zagrzała. Odpowietrzanie grzejnika w bloku warto regularnie powtarzać, aby nie dopuścić do uszkodzenia instalacji.
Polecane artykuły:
Grzejnik stalowy czy aluminiowy – co warto wybrać? Sprawdzamy!
Ogrzewanie domu i mieszkania. Poznaj wady oraz zalety grzejników żeliwnych
Grzejniki konwektorowe – charakterystyka, zasada działania, rodzaje, opinie, porady