Temat oszczędnego ogrzewania jak bumerang powraca wraz z nastaniem pierwszych jesienno-zimowych chłodów. Aura za oknem nie pozostawia nam żadnych złudzeń: czeka nas długa i mroźna zima. Opłaty za ogrzewanie w miesiącach zimowych drastycznie szybują w górę, co dla wielu osób oznacza konieczność zaciśnięcia pasa lub znalezienia źródła dodatkowych dochodów. Niektórzy szukają oszczędności w niewłaściwy sposób, np. celowo skręcając grzejniki lub żyjąc w niedogrzanych pomieszczeniach. Konsekwencje takich działań mogą być bardzo nieprzyjemne: od powstawania zagrzybień i pleśni na ścianach budynku, aż do poważnych problemów ze zdrowiem domowników. Jak zatem racjonalnie zaoszczędzić na ogrzewaniu? Poznaj najlepsze metody na niższe rachunki.
Dlaczego optymalna temperatura w mieszkaniu jest taka ważna?
Jak pokazują statystyki, większość Polaków ma problem z ustaleniem optymalnej temperatury w mieszkaniu. Tymczasem życie w zbyt ciepłych lub za zimnych pomieszczeniach może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Spędzając większość czasu w przestrzeni o niewłaściwie dobranej temperaturze narażamy się na bezsenność, problemy z koncentracją, obniżenie odporności, zawroty głowy, powracające duszności, osłabienie i narastające zmęczenie. Nieprawidłowa temperatura przyczynia się do zaburzeń procesów metabolicznych, szybszego odwodnienia organizmu oraz wysuszania śluzówki ust i nosa. Lekarze są pod tym względem jednomyślni: życie w przegrzanych lub niedogrzanych pomieszczeniach niekorzystnie odbija się na naszym samopoczuciu i zdrowiu. Przed przebywaniem w lokalach o nieprawidłowej temperaturze pokojowej przestrzegają nawet eksperci z WHO, co dobitnie pokazuje, że problemu nie należy bagatelizować.
Racjonalne ogrzewanie: co zrobić, by płacić mniej
Ogrzewanie jest drogie – z takim stwierdzeniem zgodzi się prawdopodobnie większość z nas. Tymczasem na ostateczną wysokość rachunków wpływa nie tylko cena samego paliwa czy energii cieplnej, lecz także złe nawyki związane z regulacją temperatury. Jakich błędów należy się wystrzegać? Podstawową kwestią jest oczywiście przegrzewanie pomieszczeń. Utrzymywanie zbyt wysokiej temperatury w domu czy mieszkaniu ma, oprócz negatywnych skutków zdrowotnych, ogromny wpływ na wzrost nakładów poniesionych na ogrzewanie. Optymalną temperaturą w pomieszczeniach mieszkalnych jest 18 do 22 stopni Celsjusza. Choć poczucie komfortu cieplnego jest kwestią indywidualną, dla większości osób taka wartość będzie optymalna. A co jeśli jest nam za zimno? Lepiej założyć dodatkowy sweter niż jeszcze bardziej podkręcać grzejniki. A jeśli już mowa o kaloryferach: częstym problemem pojawiającym się w sezonie grzewczym są zapowietrzone grzejniki. Przyczyny takiego stanu bywają różne, przede wszystkim nieodpowiednie ciśnienie wewnątrz instalacji grzewczej. Zapowietrzony grzejnik pracuje mniej efektywnie (czyli po prostu: nie grzeje), dlatego aby uniknąć kosztownego remontu należy jak najszybciej zabrać się do naprawy usterki.
Wracając do tematu temperatury w mieszkaniu, wzrost rachunków za ogrzewanie może być wywołany rozregulowaną instalacją grzewczą. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup urządzeń do sterowania ogrzewaniem grzejnikowym, np. nowoczesnych termostatów bezprzewodowych. Sterowniki temperatury pozwalają uniknąć problemów związanych z niedogrzewaniem lub przegrzewaniem pomieszczeń. Specjalistyczne regulatory przez całą dobę utrzymują zadaną przez użytkownika temperaturę, przekazując informację o bieżących parametrach urządzeniu nadrzędnemu (np. kotłowi CO). Taki sposób zarządzania ogrzewaniem pozwala obniżyć koszty nawet o 30%! Sprawdzonymi sposobami na obniżenie rachunków jest także zmniejszanie temperatury na czas dłuższej nieobecności w mieszkaniu (lecz nigdy poniżej 15°C!), branie szybkiego prysznica zamiast długiej kąpieli, szczelne drzwi i okna oraz przykręcanie grzejników przed snem.
Alternatywne źródła ciepła
Dążąc do uzyskania jak największych oszczędności z ogrzewania można sięgnąć po alternatywne źródła ciepła. Obecnie głównymi surowcami używanymi do ogrzewania domów i mieszkań w Polsce są węgiel, gaz, drewno i energia elektryczna. W ostatnim czasie rosnącą popularnością wśród inwestorów pragnących zoptymalizować domowe systemy grzewcze cieszą się również rozwiązania wykorzystujące odnawialne źródła energii, np. ogrzewanie geotermalne, ogrzewanie pompą ciepła i ogrzewanie energią słoneczną. Dostarczanie ciepła do budynku w ten sposób jest nie tylko efektywne, lecz także przyjazne dla środowiska.