Opcje przeglądania
KOTŁY GAZOWE I ELEKTRYCZNE
- Strona:
- 1
Ogrzewanie gazowe z roku na rok staje się coraz popularniejsze w Polsce i innych krajach europejskich. Inwestorzy budowlani chętnie wybierają je jako alternatywę dla przestarzałych pieców węglowych ze względu na ekologię. Ta metoda grzewcza jest najczęstszym wyborem również dlatego, że jest bardzo wygodna. Podstawowym źródłem ciepła jest w tym przypadku kocioł gazowy. To urządzenie łączące w sobie komfort użytkowania, bezobsługową eksploatację i niskie koszty paliwa (w porównaniu do węgla). Technika produkcji kotłów gazowych wciąż się rozwija, dzięki czemu na rynku pojawiają się modele pozwalające na spalanie paliwa w wyjątkowo wydajny sposób. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszych kotłów zasilanych gazem.
Kotły gazowe — jak działają?
Ogrzewanie gazowe jest uznawane za ekologiczne, ponieważ charakteryzuje się niską emisją szkodliwych dla środowiska zanieczyszczeń. Taka metoda jest też tańsza niż ogrzewanie prądem. Piece gazowe są łatwe w obsłudze, nie brudzą i pozwalają na precyzyjne ustawienie temperatury. Kocioł gazowy może pracować jako samodzielne źródło ciepła bądź współpracować z już istniejącą instalacją, dlatego to rozwiązanie zgodne z zasadą uniwersalności i funkcjonalności. Na rynku dostępne są różne rodzaje pieców na gaz, dzięki czemu każdy klient może wybrać model spełniający jego oczekiwania. Kotły gazowe dostępne w naszej ofercie wyróżniają się wysokimi parametrami technicznymi oraz cichą pracą.
Kotły gazowe kondensacyjne — czym one są?
Ze względu na sposób działania kotły gazowe można podzielić na tradycyjne i kondensacyjne. Obydwa typy urządzeń wyglądają bardzo podobnie, różni je jednak sposób działania. Kocioł gazowy kondensacyjny wykorzystuje dodatkową ilość ciepła ze spalin i przekształca je na ciepło grzewcze. Natomiast w piecach gazowych starszej generacji ciepło to ucieka bezpowrotnie przez komin. Kotły gazowe kondensacyjne są znaną i cenioną alternatywą dla tradycyjnych pieców zasilanych gazem. Takie rozwiązanie oferuje znacznie więcej możliwości, ponieważ jest ekologiczne i ekonomiczne zarazem. W przeciwieństwie do modeli tradycyjnych kocioł gazowy kondensacyjny wykorzystuje całą energię spalanego paliwa. Zakup kotła gazowego kondensacyjnego może być najbardziej opłacalną inwestycją, ponieważ pozwala zmniejszyć obciążenie finansowe związane z zaopatrywanie budynku w ciepło. Kotły kondensacyjne są obecnie uznawane za najnowocześniejsze i najoszczędniejsze urządzenia grzewcze, co sprawia, że cieszą się zainteresowaniem szerokiej grupy odbiorców.
Kocioł gazowy jednofunkcyjny – jak działa?
Technologia ta wyróżnia się w zasadzie jedna cecha. Mianowicie kocioł gazowy jednofunkcyjny w przeciwieństwie do dwufunkcyjnego wymaga zastosowania oddzielnego wymiennika. Mowa tutaj o tym dla ciepłej wody użytkowej. Dzięki temu kocioł gazowy jednofunkcyjny w praktyce zajmie większą powierzchnię. Większe będą także straty ciepła radiacyjnego, czyli wypromieniowującego. Koszt samego kotła gazowego jednofunkcyjnego oraz finalnie całej instalacji też jest wyższy. Jedną z zalet takiego kotła gazowego jednofunkcyjnego jest gwarancja mniejszej starty wody. W oczekiwaniu na wzrost jej temperatury. Kotły są w stanie przygotować większą ilość c.w.u za jednym razem. Jest to argument, który bardzo często wykorzystują rodziny wieloosobowe. Kocioł gazowy jednofunkcyjny ogrzewa wodę, a przy tym zasila instalację grzewczą w budynku. Dodatkowo ogrzewa wodę użytkową. W osobnym podgrzewaczu pojemnościowym wiszącym obok kotła lub ustawionym pod kotłem.
Kotły gazowe dwufunkcyjne — jak działają?
Piece gazowe można podzielić również ze względu na pełnione funkcje. Wyróżniamy modele jednofunkcyjne oraz dwufunkcyjne. Urządzenia jednofunkcyjne są przeznaczone jedynie do podgrzewania wody w instalacji centralnego ogrzewania. Natomiast kotły gazowe dwufunkcyjne, dzięki wbudowanemu pogrzewaczowi, dodatkowo pracują również na potrzeby przygotowywania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.), czyli tej, która płynie w kranach. Ponieważ kocioł gazowy dwufunkcyjny jest wyposażony w wymiennik ciepła, może on samodzielnie podgrzewać wodę użytkową w sposób przepływowy. Proces podgrzewania rozpoczyna się w chwili poboru (czyli w momencie przekręcenia kranu z ciepłą wodą), co zapobiega stratom energii. W porównaniu z piecem jednofunkcyjnym z zasobnikiem instalacja przyłączeniowa w przypadku kotła gazowego dwufunkcyjnego jest tańsza i łatwiejsza do wykonania. Jeśli chcemy, by piec jednofunkcyjny podgrzewał jednocześnie wodę, musimy podłączyć do niego podgrzewacz pojemnościowy, czyli specjalny pojemnik na wodę z wbudowanym wymiennikiem ciepła. Rozwiązaniem oferującym wysoki komfort ogrzewania i c.w.u. oraz pozwalającym optymalnie wykorzystać możliwości nowoczesnych kotłów gazowych dwufunkcyjnych są modele kondensacyjne. Kocioł gazowy dwufunkcyjny kondensacyjny należy obecnie do najkorzystniejszych opcji, zarówno pod względem ceny, jak i efektywności energetycznej.
Kotły elektryczne – jak działają?
Kotły elektryczne cieszą się w dzisiejszych czasach coraz większą popularnością. Nowoczesna technologia wydajność, a także bezobsługowa praca to plusy, dla których warto zastanowić się nad kupnem. Sprawia to, że kotły elektryczne są doskonałą alternatywą dla innych typów urządzeń. Możliwość takiej współpracy z ogniwami fotowoltaicznymi sprawia, że koszty ogrzewania mogą być znacznie zniwelowane. W porównaniu do innych rozwiązań kocioł elektryczny jest niezwykle łatwy w montażu. Urządzenie dzięki temu nie wymaga dostępu do komina ani spełnienia rygorystycznych wymogów dotyczących wentylacji. Bardzo istotną, ale i ważną zaletą jest również bezpieczeństwo. Dzięki kotłom elektrycznym nie ma ryzyka zaczadzenia, zatrucia ulatniającym się gazem oraz wybuchu pożaru. Zasada działania pieca jest naprawdę prosta. Nagrzana grzałka wewnątrz kotła zwiększa temperaturę zgromadzonej wody, która rozprowadzana jest po instalacji.