Produkcja ciepła w specjalnych kotłach
Zgazowywanie drewna jest procesem, który pozwala na produkcję ciepła. Całość jednak odbywa się w nieco odmiennych warunkach. O ile w normalnych warunkach w procesie spalania drewna wykorzystuje się dużą ilość tlenu, tak w tym drugim przypadku środowisko jest ubogie w tlen. W efekcie powstaje gaz drzewny oraz minimalna ilość dwutlenku węgla, która nie ma tak szkodliwego wpływu na środowisko naturalne. Jego zadaniem jest regulacja temperatury powietrza w piecu. Dzięki takiemu procesowi, zgazowywanie drewna sprawia, że można osiągnąć większą temperaturę. W ten sposób możliwe będzie utrzymanie lepszego komfortu termicznego. Nie na darmo mówi się, że tego rodzaju piece są sprawniejsze i wydajniejsze, dzięki czemu zaczynają cieszyć się rosnącą popularnością.
Na czym polega zgazowywanie drewna w kotle?
Drewno w piecu zostaje ułożone na żarze, dzięki czemu to zostaje faktycznie podgrzane. W komorze znajduje się odpowiednia ilość tlenu, która na bieżąco jest regulowana przez dopływ powietrza. Dzięki temu powstaje gaz drzewny, który w następnej kolejności wędruje do do dolnej części kotła przez żar znajdujący się pod drewnem. W tym czasie odbywa się także redukcja drewna. W dyszy komory paleniskowej, na końcowym etapie, dochodzi do spalenia gazu drzewnego. Proces ten odbywa się na bieżąco, dzięki czemu do pomieszczeń zostaje dostarczona duża ilość ciepła.
Cały proces ten nazywa się pirolizą. Do dyspozycji są piece, które mogą pozwolić sobie na spalanie drewna o wilgotności od 12 do nawet 20%. Istnieje możliwość zakupienia takich nowoczesnych pieców, które pozwolą na uzyskanie dofinansowania z funduszy europejskich.
Zalety pieców zgazowujących drewno
Nie brakuje osób, które będą zastanawiały się nad tym czy zakup takiego pieca wykonującego proces pirolizy, będzie opłacalny. Warto więc przyjrzeć się zaletom tego rozwiązania, aby mieć pewność, że będzie to dobry i opłacalny zakup. Wśród zalet można wymienić:
większa efektywność energetyczna, która jest w stanie przekroczyć więcej niż 90%;
łatwość obsługi, dzięki czemu każda osoba będzie w stanie sobie z tym poradzić;
konstrukcja pieca nie utrudnia jego czyszczenia;
mniejsza ilość dwutlenku węgla, który wydzielany jest do powietrza;
niski koszt ogrzewania, ponieważ wystarczy spojrzeć na ceny drewna, który wykorzystywany jest w tego rodzaju piecach;
duża efektywność spalania, dzięki czemu w komorze nie będzie zostawać tak duża ilość popiołu.
Wadą tego rodzaju pieców jest to, że trzeba je ręcznie obsługiwać. Tzn. samodzielnie trzeba naładować do niego drewno. Nie każdy także posiada odpowiednio dużą ilość miejsca na to, aby w domu trzymać tak dużą ilość drewna. Jeżeli ktoś jednak odpowiednio się postara, to będzie w stanie urządzić takie pomieszczenie, aby móc zgromadzić odpowiednią ilość opału do wykorzystania przy tego rodzaju piecach.
Piece zgazowujące drewno to dobre rozwiązanie, które jest w stanie zapewnić dużą efektywność energetyczną przy niskich kosztach. Warto przemyśleć takie rozwiązanie. Szczególnie teraz, kiedy tak dużo mówi się o dbałości o środowisko naturalne i negatywnych efektach w trakcie spalania węgla.