Wybór systemu ogrzewania to jedna z najważniejszych decyzji, z którymi musi mierzyć się inwestor planujący wybudować dom jednorodzinny. Wydatki na ogrzewanie stanowią znaczną część łącznych kosztów eksploatacji budynku mieszkalnego. Specjaliści szacują, że koszty ogrzewania mogą wynosić nawet 80% wszystkich wydatków związanych z utrzymaniem domu. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób zastanawia się jaki sposób ogrzewania wybrać, aby jak najwięcej zaoszczędzić. Jedno z najczęściej pojawiających się pytań brzmi: tradycyjne grzejniki czy podłogówka? Jeśli chcesz poznać sprawdzone sposoby na niższe rachunki, koniecznie przeczytaj nasz artykuł do końca.
Wybór systemu ogrzewania: jak znaleźć optymalne rozwiązanie?
Podstawą dobrego samopoczucia oraz komfortu termicznego mieszkańców domu jednorodzinnego jest efektywne ogrzewanie. Na rynku istnieje wiele rozmaitych urządzeń służących do zaopatrywania domu w ciepło. Wybór instalacji grzewczej powinien być podyktowany indywidualnymi preferencjami mieszkańców. Warto dodać, że wiele zależy od parametrów technicznych samego budynku, m.in. jego konstrukcji, oraz oczywiście naszych możliwości finansowych. Co zatem wybrać: grzejniki czy ogrzewanie podłogowe?
Ogrzewanie grzejnikowe i płaszczyznowe: najważniejsze różnice
Jednym z największych dylematów osób instalujących centralne ogrzewanie w swoim domu jest wybór pomiędzy kaloryferami a podłogówką. Obydwa systemy różnią się między sobą specyfiką działania, sposobem montażu oraz funkcjonalnością. Do niedawna najpopularniejszym rozwiązaniem w domach jednorodzinnych były grzejniki ścienne. Oprócz oczywistej różnicy związanej z kwestiami wizualnymi, obydwa systemy różni sposób dystrybucji ciepła. W przypadku grzejników mamy do czynienia z konwekcją: ogrzane powietrze unosi w górę i krąży po pomieszczeniach. Zupełnie odmiennie działa podłogówka, przy której mówimy o oddawaniu ciepła poprzez promieniowanie. Ogrzewanie podłogowe zapewnia pionowy, czyli najbardziej bliski idealnemu rozkład temperatur w pomieszczeniu. Najcieplej jest na wysokości stóp, a nieco chłodniej w okolicach głowy. Nasze ciało korzystnie reaguje na takie warunki, a my czujemy się po prostu lepiej. Podłogówka sprawdzi się szczególnie w domach ogrzewanych pompą ciepła lub kotłem kondensacyjnym. Ogrzewanie płaszczyznowe doskonale współpracuje z niskotemperaturowymi źródłami ciepła, a same kotły czy pompy osiągają w takim układzie znacznie lepszą sprawność niż w połączeniu z tradycyjnymi grzejnikami.
Najlepsze sposoby na tanie ogrzewanie
Osoby decydujące się na montaż podłogówki mogą skorzystać z pewnych sprawdzonych rozwiązań pozwalających obniżyć koszty ogrzewania. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na oszczędne ogrzewanie jest odpowiednia regulacja dzięki specjalnym sterownikom elektronicznym. Inteligentne sterowanie współpracujące ze źródłem ciepła jest w stanie zapewnić nam oszczędność dzięki obniżeniu zużycia energii. Sterowniki do podłogówki automatycznie zarządzają pracą urządzenia grzewczego w oparciu o aktualne warunki na zewnątrz i/lub wewnątrz budynku. Odpowiedni rodzaj regulatora zapewni nam optymalną temperaturę w domu, dzięki czemu unikniemy przegrzania lub niedogrzania pomieszczeń. Niektóre sterowniki mogą być sterowane z poziomu aplikacji: w jednej chwili możemy zmodyfikować program pracy urządzenia lub włączyć określony algorytm działania (np. tryb dobowy, weekendowy, tygodniowy itp.). Możliwość sterowania zdalnego oferuje na przykład panel nadrzędny M-9 firmy Tech (znajdziesz go tutaj: https://sterownikitech.pl/przewodowy-panel-kontrolny-modul-wifi-montaz-podtynkowy-m-9-czarny,id943.html). Wygody takiego rozwiązanie nie trzeba chyba tłumaczyć. Bez względu na to, z jakiego systemu ogrzewania korzystamy, aby zredukować rachunki za ogrzewanie warto przestrzegać kilku prostych zasad:
- pomieszczenia w domu wietrzymy krótko, lecz intensywnie,
- dbamy o uszczelnienie okien i drzwi,
- przed wietrzeniem obniżamy temperaturę w pomieszczeniach kilka stopni,
- odsłaniamy okna w dzień, zasłaniamy w nocy,
- obniżamy temperaturę w nocy i na czas przebywania poza domem,
- zamykamy ogrzewane pomieszczenia.
Warto zastanowić się także nad wymianą konwencjonalnego systemu ogrzewania na energooszczędny kocioł kondensacyjny. Rozwiązaniem wymagającym nieco wyższych nakładów finansowych, lecz w dłuższej perspektywie pozwalającym uzyskać naprawdę spore oszczędności, jest montaż systemu solarnego lub pompy ciepła.