Jak ocieplić dom i płacić mniej za ogrzewanie?
Odpowiednie ocieplenie ścian zewnętrznych, dachu i podłogi na gruncie to podstawa jeśli chce się mieszkać komfortowo i płacić niższe rachunki. Dobra izolacja domu ma kluczowe znaczenie w uzyskaniu pozytywnego bilansu energetycznego budynku. Nieszczelny dach, źle ocieplone ściany i narożniki czy nieprawidłowo zaizolowana piwnica narażają nas na straty ciepła rzędu kilkudziesięciu procent. Prawidłowo wykonane ocieplenie domu pozwala zaoszczędzić sporo energii. Dobra warstwa izolacyjna nie tylko pozwoli obniżyć koszty związane z ogrzewaniem, lecz jest także skutecznym sposobem na uniknięcie zawilgoconych ścian i stropów, a także rozwoju grzybów i pleśni. Wydatek na ocieplenie domu powinniśmy potraktować jako lokatę kapitału, która w rachunkach za energię zwróci się w bardzo krótkim czasie.
Czym ocieplić dom?
Aby izolacja budynku była na wysokim poziomie trzeba zadbać o dobór odpowiednich materiałów. Obecnie stosowane technologie ocieplania budynku od wewnątrz oraz na ścianach zewnętrznych opierają głównie na dwóch rodzajach materiałów izolacyjnych: styropianie i wełnie mineralnej. Obydwa te rozwiązania mają swoje wady i zalety.
Ocieplenie domu styropianem – plusy i minusy
Styropian jest materiałem odznaczającym się bardzo niskim współczynnikiem przenikania ciepła, a jednocześnie odpornym na działanie wilgoci. Wielu inwestorów wybiera ocieplenie budynku styropianem ze względu na jego niską cenę. Styropian na ocieplenie domu z pewnością sprawdzi się, gdy chcemy wykonać izolację szybko i tanio. Decydując się na ocieplenie budynku styropianem ogranicza się również możliwość popełnienia różnorakich błędów: styropian jest na tyle mało uciążliwy podczas montażu, że nałożenie go w warunkach budowy nie jest skomplikowane. Styropian można zastosować zarówno do ocieplenia domu od wewnątrz, jak i na zewnątrz. Niestety, materiał ten nie jest pozbawiony wad. Już w 8 lat po zamontowaniu styropian zaczyna się utleniać, co istotnie pogarsza jego właściwości izolacyjne. Do minusów takiego rozwiązania należy również fakt, iż styropian nie jest materiałem oddychającym, co oznacza, że między ścianą a warstwą izolacji może się skraplać woda, co prowadzi do powstawania zagrzybień i pleśni. Wadą tej technologii jest też niska odporność na uszkodzenia mechaniczne.
Ocieplenie domu wełną – za i przeciw
Najpowszechniej wykorzystywaną alternatywą dla ocieplania budynków styropianem jest użycie w tym celu wełny. Materiał ten może być stosowany do wypełniania ścian szkieletowych oraz termoizolacji wszelkich elementów budynku, takich jak dachy, stropy, podłogi. Wełna mineralna jest tania i wygodna w montażu. Można ją zastosować do ocieplania domu od wewnątrz, ale i do izolacji ścian zewnętrznych. Ocieplanie domu wełną znakomicie sprawdzi się w przypadku budynków drewnianych. Materiał ten uznaje się za optymalny do ocieplenia domu z bali, a także do ocieplenia starego domu z cegły. Ocieplanie domu drewnianego wełną nie tylko zapewnia wysoki poziom izolacji termicznej, ale i zwiększa bezpieczeństwo pożarowe budynku. Ocieplenie budynku od wewnątrz poprawia też izolacyjność akustyczną od dźwięków powietrznych. Należy mieć jednak na uwadze, że ocieplenie domu drewnianego wełną w większym stopniu obciąża konstrukcję.
Zobacz również:
Sposoby na tanie ogrzewanie budynku mieszkalnego
Budownictwo energooszczędne: czym się cechuje i czy warto w nie inwestować?
Bufory ciepła w domu: jak działają i kiedy warto je stosować