Ogrzewanie elektryczne vs gazowe – porównanie
Do najczęściej używanych rodzajów ogrzewania zalicza się oczywiście korzystanie z paliw stałych: węgla kamiennego, drewna i pelletu. Z uwagi na trendy i kierunek proekologiczny coraz więcej osób interesuje się jednak rozwiązaniami alternatywnymi, w tym ogrzewaniem na prąd lub na gaz. Oba typy systemów grzewczych można uznać za niemal idealne. Dzięki dedykowanym sterownikom obydwie instalacje są praktycznie bezobsługowe i bardzo wygodne w użytkowaniu. Co równie ważne, ogrzewanie gazowe i elektryczne nie wymagają osobnych pomieszczeń na opał oraz kotłowni. Obydwie instalacje można powiązać z odnawialnymi źródłami energii, dzięki czemu możemy liczyć na dodatkowe oszczędności.
Ogrzewanie na prąd czy gaz? Wybieramy optymalny typ ogrzewania
Obydwa analizowane rozwiązania do ogrzewania domu mają zarówno szereg zalet, jak i pewne wady. Największą i najbardziej odczuwalną zaletą ogrzewania elektrycznego jest wysoki komfort użytkowania. To z pewnością najmniej uciążliwa opcja dostarczania ciepła do pomieszczeń: nie trzeba martwić się o przyłącza ani kupować opału na zimę – wszak prąd w gniazdku jest zawsze. Ten rodzaj ogrzewania nie wymaga też dodatkowych inwestycji w budynku, np. budowy komina czy układania rur. Produkowane obecnie grzejniki wyróżniają się wysoką wydajnością i energooszczędnością, a dzięki regulatorom elektronicznym mogą być dostosowane do konkretnych potrzeb i okoliczności. Natomiast największą wadą jest wysoki koszt eksploatacji w porównaniu z kotłami na paliwa stałe, a także piecami gazowymi. W przypadku ogrzewania na gaz największym plusem jest efektywny, a zarazem tani sposób na zapewnienie ciepła w budynku. Ogrzewanie gazowe to ekologiczne, niskoemisyjne spalanie. Podczas spalania gazu do środowiska nie są emitowane pyły zawieszone ani benzopiren. Ogrzewanie gazem nie jest jednak całkowicie pozbawione wad. W porównaniu do ogrzewania elektrycznego najwyższy koszt będą stanowić nakłady inwestycyjne. Ma to związek z potrzebą wykonania przyłącza do sieci, instalacji wewnętrznej i zewnętrznej, a także zakupu kotła gazowego. Dodatkowym kosztem są coroczne przeglądy instalacji gazowej i kotła. Niesprawny piec gazowy może stanowić poważne niebezpieczeństwo dla mieszkańców, dlatego zaleca się wykonywanie corocznych inspekcji. Pozwolą one ocenić stan techniczny urządzenia i sprawdzić szczelność instalacji.
Co jest tańsze: gaz czy prąd?
Podstawowym kryterium podczas wybierania rodzaju ogrzewania z pewnością są ceny paliw, bo to właśnie one będą decydować o kosztach eksploatacji. Pod tym względem przegrywa prąd, bowiem energia z gazu jest tańsza niż energia elektryczna. Niemniej rosnące ceny gazu mogą zniechęcić wielu inwestorów do wyboru takiego surowca. Coraz więcej konsumentów zastanawia się nad rozwiązaniami z dziedziny elektrycznego ogrzewania. Aby nie obciążało ono budżetu można wybrać systemy ogrzewania akumulacyjnego na prąd i korzystanie z drugiej taryfy. Bez tego w starciu gaz czy prąd zdecydowanie lepiej wypadają koszty eksploatacji gazu.
Ogrzewanie elektryczne czy gazowe – które lepsze?
Ogrzewanie elektryczne zdobywa coraz większą popularność ze względu na swoje niezaprzeczalne zalety. Jednak mimo tego jego podstawową wadą wciąż są wysokie koszty eksploatacji. W naszym dzisiejszym porównaniu wygrywa zatem gaz ziemny. Ogrzewanie gazowe posiada liczne zalety związane z użytkowaniem, a jednocześnie zapewnia relatywnie niskie koszty eksploatacyjne.
Polecamy także:
Ogrzewanie elektryczne domu: piec elektryczny i fotowoltaika
Jaki piec elektryczny do ogrzewania domu wybrać? Wszystko co trzeba wiedzieć o kotłach na prąd