Jakie zalety ma ogrzewanie na gaz?
Ogrzewanie gazowe w domu jest jednym z ciekawszych rozwiązań, jakie mamy obecnie do dyspozycji. Taka forma ogrzewania z roku na rok cieszy się w Polsce coraz większym zainteresowaniem. Do największych zalet ogrzewania na gaz należy z pewnością jego bezobsługowe działanie. Korzystanie z nowoczesnych pieców gazowych jest komfortowe, ponieważ nie wymaga rozpalania w nich, ciągłego dokładania paliwa czy pozbywania się popiołu. Po zaprogramowaniu i uruchomieniu urządzenia nie trzeba się nim dodatkowo zajmować. Rozwiązania stosowane w modelach nowej generacji gwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa. Bezpieczną i ekonomiczną eksploatację źródła ciepła zapewniają sterowniki do kotłów gazowych. Są to bardzo przydatne urządzenia elektroniczne zapewniające inteligentne utrzymywanie zadanej temperatury. Na ogrzewanie gazowe warto postawić ze względu na jego funkcjonalność. Piece gazowe mogą służyć nie tylko do ogrzewania pomieszczeń, ale też do zapewniania ciepłej wody użytkowej. Za popularnością tej metody grzewczej przemawia także ekonomiczność. Wysoka efektywność energetyczna kotłów gazowych renomowanych producentów, takich jak Baxi, Bosch czy Viesmann, przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie. Kwestią, której nie można pominąć, jest również ekologiczność. Ogrzewanie gazem pozwala uniknąć emisji szkodliwych spalin do atmosfery.
Ogrzewanie gazem – czym się różni gaz płynny od gazu ziemnego?
Właściciele chcący ogrzewać swoje domy gazem mają do wyboru dwa rozwiązania: ogrzewanie gazem z butli (LPG) albo gazem ziemnym. Obydwie opcje mają swoje zalety – są ekonomiczne, wygodne i wydajne. Jednak wspomniane rodzaje paliwa różnią się właściwościami fizycznymi, metodami pozyskiwania, a nawet sposobami transportu. Gaz ziemny to surowiec mineralny występujący w skorupie ziemskiej w postaci złóż. Pozyskuje się go bezpośrednio z pokładów podziemnych, w związku z czym często jest nazywany naturalnym. Gaz płynny, czyli LPG, to z kolei mieszanina propanu i butanu, którą pozyskuje się przy rafinacji ropy naftowej lub ze złóż gazu ziemnego. Na wydobywanie i transportowania gazu ziemnego do odbiorców pozwala infrastruktura w postaci sieci gazociągów dystrybucyjnych i przesyłowych. Z kolei gaz ziemny jest przechowywany w niewielkich pojemnikach (butlach). Gaz z butli do ogrzewania domu sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie jest możliwe ogrzewanie gazem ziemnym.
Jaki gaz do ogrzewania domu będzie najlepszym wyborem?
Ogrzewanie na gaz ziemny jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które mają możliwość łatwego i niedrogiego podłączenia domu do pobliskiej sieci gazowej. Jest to na pewno bardzo komfortowe: w tym przypadku nie musimy zamawiać i wymieniać zbiorników lub butli z gazem. Niestety nie zawsze ten sposób ogrzewania jest możliwy do zrealizowania. Co więcej, założenie instalacji wiąże się czasami z dużym nakładem inwestycyjnym, szczególnie na terenach wiejskich. Tam, gdzie sieci gazowe nie docierają, lub gdy wykonanie przyłącza byłoby zbyt kosztowne, można skorzystać z gazu LPG do ogrzewania domu. Ogrzewanie gazowe z butli jest nowoczesną i ekologiczną metodą dostarczania ciepła. Postawienie zbiornika na gaz płynny oraz wykonanie instalacji LPG nie jest skomplikowane. Co więcej, kupując butle z gazem do ogrzewania domu możemy wybrać najbardziej konkurencyjną ofertę – podczas gdy cena gazu ziemnego jest ustalana odgórnie.
Zobacz także:
Jaki sterownik do pieca gazowego?
Jak wybrać odpowiedni czujnik gazu?
Twój czujnik gazu włącza się bez powodu? Oto co zrobić.