Wymiana termostatu w grzejniku – kiedy warto ją przeprowadzić?
Powodów do wymiany zaworu termostatycznego w kaloryferze jest kilka. Pierwszym jest oczywiście awaria, która może mieć przyczynę np. we wciśniętej iglicy. Taką usterkę łatwo zdiagnozować: wystarczy ustawić zawór kilka razy na maksimum i minimum. Sprawny kaloryfer powinien po kilkunastu minutach być gorący – jeśli jest inaczej, może to świadczyć o zablokowanej iglicy. By naprawić termostat wystarczy zdjąć głowicę, a następnie odblokować i wyciągnąć iglicę. Po takim zabiegu grzejnik powinien znów działać prawidłowo. Jeśli wciąż jest zimny, powinniśmy go odpowietrzyć. Instrukcję prawidłowego odpowietrzania instalacji opisaliśmy niedawno na naszym blogu. Jeśli odpowietrzenie kaloryfera również nie przyniosło oczekiwanych rezultatów, nie pozostaje nam nic innego jak wymiana zaworu grzejnikowego. Wymianę głowicy grzejnika możemy rozważyć również wtedy, gdy chcemy zamiast starego analogowego zainstalować termostat programowalny i w ten sposób płacić mniej za ciepło. Mocno przestarzały regulator powinno się wymienić również dlatego, żeby nie tracić cennej energii.
Jak wymienić termostat w grzejniku?
Wymiana głowicy termostatycznej nie jest tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać. Aby to zrobić wcale nie musimy wzywać na pomoc drogiego fachowca – zwykle jesteśmy w stanie bez problemu przeprowadzić ją we własnym zakresie. Zasadniczo wymiana zaworu w kaloryferze sprowadza się do następujących kroków:
- Ustawiamy głowicę termostatyczną grzejnika w pozycji najwyższej temperatury grzania.
- Odkręcamy nakrętkę mocującą.
- Zdejmujemy głowicę termostatu.
- Mocujemy nową głowicę, również ustawiając ją na najwyższy poziom.
Niektórzy obawiają się, że wymiana zaworu w kaloryferze w bloku lub domu oznacza konieczność spuszczenia wody z instalacji grzewczej czy pionu. Uspokajamy – zdjęcie zewnętrznej głowicy nie wymaga usuwania wody z całego układu ani innych modyfikacji.
Jak wymienić głowicę termostatyczną typu „click”?
Oprócz standardowych termostatów opisanych powyżej istnieją także modele wyposażone w system montażu typu „click”. Takie głowice nie posiadają nakrętki – aby je zdjąć wystarczy przekręcić do oporu termostat w lewą stronę. W pewnym momencie poczujemy zwolnienie blokady, która umożliwi nam zdjęcie tej części z kaloryfera.
Jak wymienić zawór w grzejniku na nowy i dopasować go do kaloryfera?
Głowice termostatyczne dostępne są w rozmaitych modelach. Nie każdy regulator dopływu ciepła pasuje jednak do każdego kaloryfera. Źle dobrany termostat może uniemożliwić efektywną regulację temperatury w pomieszczeniach, np. nie domykając lub zamykając zbyt wcześnie dopływ czynnika grzewczego, co będzie powodem dyskomfortu cieplnego. Aby dobrać właściwy zawór termostatyczny do grzejnika należy przede wszystkim sprecyzować rozmiar gwintu. Powinien być taki, jak gwint wewnętrzny głowicy, żeby można ją było bezpiecznie zamocować na zaworze. Planując wymianę zaworu termostatycznego w grzejniku należy także sprawdzić rodzaj połączenia obu tych elementów. Musimy upewnić się, czy wkładka przystosowana jest do głowicy nakręcanej z gwintem lub łączonej na zatrzask. Na polskim rynku oprócz samych głowic występują także zestawy, w skład których wchodzą odpowiednie zawory odcinające. Wybierając zestaw należy zwrócić uwagę na sposób podłączenia grzejnika (czy jest on zasilany bocznie, czy od dołu).
Polecamy również:
Funkcjonalne mieszkanie. Jakie akcesoria do grzejników wybrać?
Odpowietrznik automatyczny czy ręczny? Jaki wybrać?
Jaką rolę pełni zawór różnicowy w instalacji centralnego ogrzewania?