Blog STEROWNIKI TECH
Kotły na paliwa stałe 4. klasy – wszystko, co trzeba wiedzieć
Kocioł grzewczy jest bezwzględnie najważniejszym elementem każdego układu centralnego ogrzewania. To w nim, w wyniku spalania paliwa, wytwarzane jest ciepło, które następnie jest transportowane przez rury ukryte w strukturze budynku. Kotły na paliwa stałe najczęściej znajdują zastosowanie w domach jednorodzinnych, ponieważ wymagają osobnego pomieszczenia – piwnicy lub kotłowni. Podstawowym kryterium podziału kotłów jest rozróżnienie ze względu na rodzaj spalania: wyróżniamy kotły ze spalaniem dolnym (zasypowe) i górnym (komorowe). Zgodnie z rozporządzeniem kotły na paliwa stałe muszą spełniać m.in. wymogi odnośnie emisji spalin. Główną normą emisyjną dla pieców domowych jest norma PN-EN 303-5:2012. To właśnie ona ustala i reguluje kryteria emisji i efektywności kotłów.
Data publikacji: 10.05.2022
Prawidłowa izolacja. Zatrzymaj ciepło w domu na dłużej
W przytulnym, ciepłym domu każdy czuje się komfortowo. Niestety, utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach mieszkalnych coraz więcej kosztuje. Właściciele nieruchomości mają wyraźne powody do niepokoju: ceny paliw i energii stale rosną, co wydatnie przekłada się na wysokość rachunków za ogrzewanie. Jeszcze dotkliwiej będziemy mogli odczuć to wtedy, jeśli zima w tym roku będzie mroźna. Co zrobić, aby mniej płacić za ogrzewanie? Głównym sposobem pomagającym zmniejszyć koszty ogrzewania, a także ograniczyć straty ciepła jest zadbanie o odpowiednią izolację domu. Jak prawidłowo ocieplić budynek aby mieszkać komfortowo i jednocześnie płacić niższe rachunki?
Data publikacji: 6.05.2022
Efektywność energetyczna w odniesieniu do kotłów na paliwa kopalne. Co musisz wiedzieć?
Kotły to urządzenia służące do spalania paliw stałych, do których zalicza się np. węgiel oraz powstały na jego bazie koks, w celu podgrzania nośnika ciepła (czynnika grzewczego). Najbardziej rozpowszechnionym i znanym czynnikiem grzewczym jest woda, która krąży w instalacji i przekazuje ciepło do zlokalizowanych w pomieszczeniach elementów grzejnych. Kluczowym czynnikiem decydującym o ekonomice i skuteczności pracy urządzenia grzewczego jest efektywność energetyczna kotła, czyli inaczej sprawność. Czym właściwie jest efektywność energetyczna kotłów na paliwa kopalne i od czego zależy?
Data publikacji: 2.05.2022
Sposoby na tanie ogrzewanie budynku mieszkalnego
Wpływ temperatury na zdrowie człowieka jest większy, niż wcześniej sądzono. Nad tym, jaką temperaturę utrzymać w domu, by czuć się najbardziej komfortowo, najczęściej zastanawiamy się w sezonie grzewczym. Nie ulega wątpliwości, że ogrzewanie domu jednorodzinnego może generować olbrzymie koszty. Wydatki na ogrzewanie mogą stanowić nawet 70% rocznych opłat związanych z utrzymaniem budynku. Nie dziwi więc, że tak wiele osób zastanawia się, w jaki sposób obniżyć swoje rachunki. Koszty, jakie ponosimy na ogrzewanie, zależą od wielu czynników. Istotny jest tu zarówno standard izolacyjności cieplnej, jak i rodzaj paliwa i sprawność systemu grzewczego. W najnowszym artykule przygotowaliśmy krótkie zestawienie najpopularniejszych sposobów ogrzewania pod kątem ich ekonomiczności.
Data publikacji: 22.04.2022
SMART TC - Zgłoszenie nieprawidłowości w działaniu aplikacji
Poniższa informacja została zamieszczona przez firmę De Dietrich.
Gdyby pojawiły sie jakies problemy,najpierw proszę przeczytać poniższy instruktaż
Data publikacji: 18.04.2022
Jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji? Nasze niezawodne sposoby na upały!
Zmiana klimatu wywołana przez globalne ocieplenie sprawia, że fale upałów na naszej szerokości geograficznej będą częstsze i dłuższe. W związku z tym coraz poważniejszym problemem staje się przegrzewanie mieszkań. Aby mu zapobiec i czuć się w swoim domu komfortowo warto poznać sposoby na szybkie obniżenie temperatury w pomieszczeniach. Jeśli zastanawiasz się, jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji, przeczytaj nasz artykuł.
Data publikacji: 17.04.2022
Jaki materiał wybrać na posadzkę pod podłogówkę?
Ogrzewanie podłogowe z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością w nowych budynkach. Polacy bardzo chętnie je montują – jeśli nie w całym domu, to przynajmniej w jego części, np. łazience czy sypialni. Rozwiązanie to wyróżnia się wieloma zaletami: ekonomicznością eksploatacyjną, trwałością, a także wysoką estetyką wykonania. Nowoczesne systemy podpodłogowe, zarówno wodne jak i elektryczne, są dyskretne i niemal niewidoczne, a przy tym bardzo funkcjonalne i wygodne w obsłudze. Aby w pełni wykorzystać możliwości takiej instalacji należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Jedną z nich jest wybór odpowiedniego materiału, który ma być ułożony na posadzce z ogrzewaniem podłogowym.
Data publikacji: 11.04.2022
Budownictwo energooszczędne: czym się cechuje i czy warto w nie inwestować?
Domy energooszczędne jeszcze do niedawna były traktowane jako eksperyment i swego rodzaju kaprys zarezerwowany jedynie dla najbogatszych. Mało kto brał pod uwagę budowę domu innego niż dyktuje tradycja. Jednak czasy się zmieniają i budownictwo energooszczędne od kilku lat znakomicie wpasowuje się w najnowsze trendy. Domy energooszczędne cechują się funkcjonalnością i wygodą, a koszty ich utrzymania są o wiele niższe niż w przypadku budynków o technologii standardowej. Czym w istocie jest budownictwo energooszczędne? Czym się różni budynek energooszczędny od pasywnego? Odpowiedzi na te i inne pytania zebraliśmy w poniższym artykule.
Data publikacji: 6.04.2022
Ekologiczne i ekonomiczne ogrzewanie domu: kominki i kozy na pellet
Istnieją różne możliwości i technologie ogrzewania domów. Stosowanie jednych wiąże się z mniejszą, innych – niestety – z większą szkodą dla środowiska. Jak pokazują badania, świadomość społeczna w zakresie problemów środowiskowych rośnie. Coraz więcej osób decyduje się na zmianę dotychczasowego sposobu ogrzewania na bardziej ekologiczny. Szukając metod na ogrzewanie ekonomiczne i bardziej EKO rozważamy różne możliwości. Jednym z rozwiązań, z których możemy skorzystać, są kominki i kozy na pellety. Co trzeba wiedzieć o kozach do ogrzewania domu? Czy ogrzewanie pelletem się opłaca? Przeczytaj nasz artykuł, by poznać odpowiedzi.
Data publikacji: 1.04.2022
Zbiornik wyrównawczy c.o. – do czego jest potrzebny i jaki wybrać?
Praca instalacji centralnego ogrzewania opiera się na krążeniu ciekłego nośnika grzewczego w systemie grzejników oraz pieców. Z lekcji fizyki wiemy, że w zależności od temperatury ciecz zmienia swoją objętość. Podczas nagrzewania wody w instalacji następuje wzrost ciśnienia, co bez odpowiedniej kompensacji objętości cieczy mogłoby mieć negatywne skutki dla działania całego systemu. W związku z tym musimy zadbać o to, by w naszej instalacji znajdowało się odpowiednie zabezpieczenie. W przypadku systemów c.o. takim zabezpieczeniem jest tak zwany zbiorniczek wyrównawczy. Jaką funkcję pełni on w instalacji centralnego ogrzewania i gdzie go zamontować? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym artykule.
Data publikacji: 25.03.2022
Projekt instalacji centralnego ogrzewania – czy i kiedy należy go wykonać?
Instalacja grzewcza, potocznie nazywana centralnym ogrzewaniem, jest jednym z najważniejszych czynników mających wpływ na komfort przebywania w ogrzewanych pomieszczeniach. Inwestorzy mogą obecnie wybierać spośród wielu możliwych rozwiązań na realizację tego systemu. Bez względu na to, na jaki sposób dostarczania ciepła do domu się zdecydujemy, warto zadbać o to, by instalacja była prawidłowo dobrana i właściwie wykonana. Zanim rozejrzymy się za ekipą, która zajmie się montażem centralnego ogrzewania, powinniśmy skonsultować się z projektantem. Przygotuje on projekt instalacji c.o. zgodnie z obowiązującymi normami prawa oraz zapotrzebowaniem konkretnego budynku.
Data publikacji: 15.03.2022
Bufory ciepła w domu: jak działają i kiedy warto je stosować?
Myśląc o budowie domu czy planując modernizację tego, w którym obecnie mieszkamy, bardzo często zastanawiamy się nad rozwiązaniami, które mogłyby pomóc nam w zaoszczędzeniu na rachunkach. Jednym z prostych sposobów na zwiększenie komfortu, a jednocześnie obniżenie kosztów ogrzewania pomieszczeń jest bufor ciepła. Zastosowanie bufora ciepła jako dodatkowego elementu w instalacji grzewczej budynku sprawia, że ogrzewanie domu jednorodzinnego jest dużo tańsze. Dowiedz się, jak i do czego służą zbiorniki buforowe i przekonaj się, jakie korzyści daje stosowanie urządzeń przechowujących ciepło.
Data publikacji: 9.03.2022
Jak palić w piecu w sposób wydajny, oszczędny i ekologiczny?
Szare, gęste kłęby dymu wydobywające się z komina to niestety nadal bardzo częsty widok w Polsce. Pomimo że kwestia emisji szkodliwych substancji w procesie spalania jest od wielu lat poruszana w kontekście smogu i zanieczyszczenia powietrza, to ciemny, cuchnący dym unoszący się do góry to w wielu polskich domostwach wciąż standard. Bardzo często za zjawisko to odpowiada nie tyle złej jakości paliwo czy przestarzały piec, co zła metoda palenia, co łatwo można poznać po zbyt dużym zadymieniu. Często sama zmiana sposobu rozpalania z dolnego na górny wystarczy, by spalanie przebiegało bardziej ekologicznie, a ilość zużywanego opału spadła. O tym, jak palić w piecu czyściej i oszczędniej piszemy w najnowszym artykule.
Data publikacji: 5.03.2022
Wymiana starych grzejników na nowe – kiedy i jak ją przeprowadzić?
Sprawna i poprawnie działająca instalacja grzewcza jest jednym z kluczowych czynników, od których zależy komfort przebywania w mieszkaniu lub w domu. Temat centralnego ogrzewania to niezwykle złożone zagadnienie, warto jednak się nim zainteresować i poznać kilka zasad związanych z eksploatacją ciepła w pomieszczeniach. Jedną z kwestii często poruszanych na forach internetowych poświęconych ogrzewaniu jest wymiana grzejników. Temat ten wraca jak bumerang każdego roku. Montaż nowych urządzeń zapewni komfort cieplny, korzystnie wpłynie na estetykę pomieszczeń, a także pozwoli zredukować rachunki za ogrzewanie. Kiedy warto zastanowić się nad ewentualną wymianą grzejników? Jak zamontować grzejnik aluminiowy w miejsce tradycyjnego grzejnika żeliwnego? Oto odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.
Data publikacji: 1.03.2022
Jaka temperatura jest optymalna do spania?
Temperatura w pomieszczeniach, w których przebywamy, jest jednym z czynników wpływających na nasze zdrowie i samopoczucie. Ma ona także bezpośrednie przełożenie na jakość naszego snu. Przeprowadzono setki badań dowodzących, że wpływ temperatury na regenerację organizmu podczas snu jest większy, niż wcześniej sądzono. Skutkiem niewłaściwej temperatury w sypialni mogą być problemy z zasypianiem, a także zmęczenie w ciągu dnia. Ile powinna zatem wynosić temperatura do spania, byśmy mogli czuć się komfortowo? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w artykule.
Data publikacji: 18.02.2022
Sterowniki Immergas – co trzeba wiedzieć przed instalacją?
Jedną z ważniejszych decyzji mających wpływ na jakość komfortu cieplnego oraz bieżące koszty użytkowania domu jest wybór źródła ogrzewania. Podejmując ją, należy przeprowadzić analizę kosztów inwestycji, a także wkalkulować późniejsze opłaty związane z zakupem paliwa. Do wyboru mamy różnorodne opcje. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest ogrzewanie gazowe. Stosuje się je zarówno w domach, jak i w mieszkaniach, także tych położonych w kamienicach. Nowoczesne piece na gaz zapewniają komfort termiczny, są funkcjonalne, a przede wszystkim estetyczne i bezpieczne. Dzięki wykorzystaniu inteligentnych sterowników elektronicznych piece gazowe są też właściwie bezobsługowe. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów regulatorów do pieców. Rosnącą popularnością cieszą się zwłaszcza urządzenia firmy Immergas.
Data publikacji: 15.02.2022
Inteligentny dom – co to jest i jakie są korzyści z jego zastosowania
W odpowiedzi na potrzeby współczesnego człowieka powstają coraz to nowe systemy wyręczające ludzi w rutynowych, codziennych czynnościach. Podczas zakupu nowego mieszkania, a także podczas jego wyposażania coraz częściej spotykamy się z hasłem „inteligentny dom”. Szukasz odpowiedzi na pytanie, czym jest sieć Smart Home i w jaki sposób może ułatwić twoje życie? Postaramy się udzielić jej w tym artykule.
Data publikacji: 11.02.2022
Dlaczego warto zainteresować się sterownikami firmy Immergas?
Ogrzewanie jest jedną z najważniejszych instalacji w domu jednorodzinnym. W naszej strefie klimatycznej jest ono po prostu niezbędne w każdym budynku użytkowanym całorocznie. Cennym wsparciem w zakresie ogrzewania są sterowniki służące do utrzymywania odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach. Ich zastosowanie znacznie podnosi komfort życia domowników, a jednocześnie jest prostym sposobem na mniejsze zużycie energii. Na polskim rynku obecnych jest wiele firm zajmujących się produkcją i sprzedażą komponentów do sterowania ogrzewaniem, dlatego czasami trudno zdecydować się na konkretny produkt. W ostatnim czasie rosnącą popularnością zaczęły cieszyć się urządzenia marki Immergas. Sterownik tej firmy to doskonały wybór dla każdego, kto szuka dobrej jakości w rozsądnej cenie.
Data publikacji: 7.02.2022
Czujniki Hallotron – dlaczego warto się nimi zainteresować?
Coraz więcej osób zwraca uwagę na to, by ich dom był energooszczędny. Wybór systemu przeznaczonego do ogrzewania to jedna z ważniejszych decyzji, przed którą stają inwestorzy planujący budowę lub przeprowadzenie generalnego remontu. Na koszty ogrzewania składa się wiele czynników: zapotrzebowanie budynku na energię, jakość materiałów użytych do izolacji przegród zewnętrznych, skuteczność wentylacji, a także rodzaj źródła ciepła. Nowoczesne systemy grzewcze swoją funkcjonalność zawdzięczają elementom, które się na nie składają. Aby można było sprawnie zarządzać pracą instalacji, niezbędne są także odpowiednie sterowniki – wyspecjalizowane urządzenia pozwalające na sprawne sterowanie i kontrolę nad energią cieplną. Szczególnym podzespołem mającym zastosowanie w kotłach z podajnikiem tłokowym lub szufladowym wyposażonym w sterowniki firmy TECH jest Hallotron (czujnik Halla). To urządzenie w postaci niewielkiej płytki pozwalające na odpowiednie dostosowanie pracy kotła w zależności od aktualnych warunków.
Data publikacji: 1.02.2022
Z czego składa się instalacja ogrzewania centralnego?
Wydatki na ogrzewanie stanowią największy udział w rocznych kosztach użytkowania domu. Każdemu z nas zależy na tym, by system grzewczy był możliwie tani w eksploatacji i zapewniał komfort cieplny w każdych warunkach. Wybór rodzaju ogrzewania nie jest prostą decyzją, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę mnogość dostępnych opcji. Jednym z najpowszechniej stosowanych, a jednocześnie najbardziej opłacalnych rozwiązań jest ogrzewanie centralne, czyli system grzewczy wytwarzający ciepło w jednym miejscu. O tym, z czego składa się instalacja c.o., jakie korzyści wynikają z jej zastosowania, a także kiedy warto dokonać jej modernizacji piszemy w naszym artykule.
Data publikacji: 24.01.2022